V Křižanově budou odborníci dál sledovat znečištění po kovovýrobě a varně drog

V Křižanově na Žďársku budou odborníci dál sledovat dopady staré ekologické zátěže po kovovýrobě a znečištění po nelegální varně pervitinu, již policie odhalila před šesti lety. Průzkum navazující na analýzu rizik bude stát 1,8 milionu korun bez daně, zajistí ho firma Vodní zdroje Ekomonitor. Městys pokryje 85 procent nákladů z dotace. Vyplývá to z informací z údajů na webu městyse.

Analýza rizik byla v městysi udělaná v předchozích letech, týkala se šesti lokalit, včetně někdejších skládek. ,,Tohle je doprůzkum, který nám byl doporučen na základě zprávy z první etapy, z té analýzy rizik," uvedl místostarosta k letošním pracím. Průzkum bude pokračovat na dvou místech, která jsou blízko u sebe, kde je znečištěná podzemní voda. Z okolních studen ji lidé nemohou používat ani na zalévání zahrad. Domácnosti jsou napojené na vodovod.

Firma zajistí roční monitoring podzemní vody z vrtů. ,,Měly by být odebírány vzorky i z povrchových vod a ze sedimentu," uvedl Juračka. Tam, kde byla varna, je podle místostarosty ve dvoře jímka, do níž výrobci pervitinu lili nebezpečné látky. V areálu s kovovýrobou ložisko znečištění z dřívější činnosti ještě nebylo přesně určeno. Mohla by to být zasypaná jímka nebo nějaká prasklina v hornině, uvedl Juračka. Podle výsledků průzkumu by mělo být stanoveno, jak by se dalo území případně sanovat.

V Křižanově žije přes 1800 lidí. O odhalení velké varny pervitinu tam policie informovala v dubnu 2016. Znečištění po varně drog a někdejší kovovýrobě později potvrdila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down