V jednoduchosti je síla

Všichni víme, jak nás deptá složitost zdejších předpisů. Například odpadová legislativa obsahovala v roce 1991 zhruba šest listů textu A4. Dnes je jednodušší než počítat listy, je rovnou zvážit.

Zároveň se nacházíme ve stavu, kdy chceme nakládání s odpady legislativně nikoliv učesat, ale doslova převrátit buldozerem. Nechci hodnotit kvalitu, s jakou úpravy proběhnou. Jde mi teď právě a jenom o objem předpisů.

Někdy před pěti lety mne oslovila pracovnice místního detašovaného pracoviště ministerstva vnitra, abychom jako město Havlíčkův Brod upravili svoji příliš rozvláčnou vyhlášku o odpadech. Ať v ní necháme to podstatné a ostatní o komunálních odpadech lidem napíšeme třeba do místních novin nebo do letáku.


Kolébal jsem si tehdy svoje dítě – léty vypilovanou obecní vyhlášku o systému nakládání s komunálním odpady a odpady stavebními o dvaadvaceti stranách textu a nechápal, co po mě ta paní vlastně chce. Všechno propracované do detailu, všechno na svém místě, jasná kuchařka pro občana města. Zkoušel jsem nějaké úpravy, ale celé se vám to rozsype, protože jedno váže na druhé… prostě nic – nic – nic.

Pak mi někdo poradil, ať proboha zapomenu, že jsem úředník a zkusím se na text podívat běžnýma očima člověka, který má úplně jiné starosti než číst nějaké obecní vyhlášky (tedy očima toho, kdo je tak uvědomělý, že si přece jen občas nějaký ten předpis přečte).

Dal jsem si poradit. Výsledek? Udělalo se mi špatně.

Jako občan bych s četbou skončil nejpozději na straně 2 a v lepším případě bych vyhlášku roztrhal. V tom horším bych šel nakopnout kontejner. Inu uvařil jsem si kafe, v klidu sedl a napsal novou vyhlášku na necelé dvě strany. Vznikl jedenáctkrát štíhlejší předpis!

Myslím, že přesně tohle je potřeba udělat s celou českou legislativou – tu odpadářskou nevyjímaje. Už slyším: „…ale my musíme implementovat, synchronizovat, precizovat, korigovat…“ Na to odpovídám: „Redukovat!“

Každý máme nějaký zdánlivě nepřekonatelný problém. My dole třeba musíme dodržovat zásady celé příšerné české legislativy, a navíc nám nikdo při tvorbě obecních vyhlášek neporadí, jaké v nich smíme ukládat povinnosti. Jeden právník vám řekne, že povinnosti mají být v rámci zákona. K čemu ale pak obecní vyhláška, když nesmějí vzniknout nové povinnosti subjektů? Druhý poznamená, že vyhláška přece na zákon navazuje a tak ho má přiměřeně rozšířit.

Tak se prosím redukujme na všech frontách! Možná se jednou dostaneme zpět do okamžiku, kdy bude moci platit, že neznalost zákona neomlouvá. Zákony současné, v jejich celé šíři, a včetně tun prováděcího balastu, nemůže ani orientačně obsáhnout nikdo.

Legislativa (a nejen odpadová) neustále přibývá a komplikuje se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *