V Itálii se rozjely systémy pro sběr PET lahví pro recyklaci bottle-to-bottle

V Římě, u vstupu do stanice metra Cipro nedaleko centra, stojí ráno fronta lidí s velkými taškami, plnými PET lahví. Čekají, až je budou moci odevzdat do sběrného automatu.

Pro sběr recyklovatelných složek komunálního odpadu funguje v Itálii ne-monopolní systém. Systémů zajišťujících rozšířenou odpovědnost výrobce (kolektivní systémy, EPR) je zde celá řada. Mezi nimi fungují v poslední době i systémy specializované na sběr PET lahví určených k recyklaci bottle-to-bottle a k výrobě recyklovaného PET pro potravinářské účely.

Římské metro
Na stanici Cipro stojí sběrný automat (v Itálii označovaný jako ekokompaktor) projektu +Ricicli+Viaggi. Byl spuštěn v červenci 2019 a podílí se na něm dopravní podnik Říma a společnost Atac. Ekokompaktory jsou umístěny v osmi stanicích metra na linkách A, B a C, procházejících centrem města. „Projekt je postaven na vizi oběhového a udržitelného hospodářství, které je chápáno jako ohleduplnost k životnímu prostředí prostřednictvím recyklace PET plastů, pobídek k využívání veřejné dopravy s cashbackem a digitalizace jízdenek,“ vysvětlovala v italském tisku marketingová manažerka společnosti ATAC Anita Valentini.

Systém nefunguje jako klasický zálohový systém. Za každou odevzdanou PET láhev jakékoliv velikosti (od 0,25 cl do 2 litrů) získá uživatel ekobonus ve výši pěti eurocentů, které lze pomocí systému cashback nashromáždit ve virtuální peněžence a utratit za jízdenky na městskou hromadnou dopravu (jednorázovou i měsíční předplatní). Vše probíhá přes aplikaci, kterou si ten, kdo se chce do projektu zapojit, musí stáhnout do mobilu.

Každý uživatel může denně odevzdat maximálně třicet lahví, které nesmějí být poškozené nebo pomačkané. Rovněž to musí být lahve od výrobců zapojených do systému. Jsou označeny QR kódem, který automat kontroluje, takže rovněž nesmí být porušený. Pokud automat rozhodne, že láhev nevyhovuje těmto požadavkům, nepřijme ji. Kolem automatů se proto často povalují lahve, které byly pomačkané nebo neměly dostatečně čitelný kód a lidem se nechtělo je odnést do žlutého kontejneru.

Takto nastavený systém vyžaduje z mého pohledu silné ekologické přesvědčení. Jelikož jednorázová cesta metrem stojí v Římě 1,50 eura, můžete odevzdáním lahví získat maximálně jednu jízdenku denně, a znamená to kupovat jen určité lahve, shromaždovat je doma a pak nosit k metru. Je vyloučeno, aby si sběrem odhozených lahví přivydělávali například bezdomovci, což bývá častým argumentem na podporu zavedení záloh.

Nicméně systém v Římě zjevně funguje, jak naznačuje i fronta v metru Cipro – přinejmenším jako projekt vychovávající veřejnost k oddělenému sběru. Za zhruba dva a půl roku, navzdory půlroční přestávce způsobené pandemií, během níž společnost Atac pozastavila sběr, bylo do ekokompaktorů dodáno více než šest milionů lahví. Denně se v průměru sebere přibližně 8000 lahví, které mohou jít do recyklace na potravinářské použití.

Podle odborníků nejsou pro výrobu bottle-to-bottle dostatečně čisté ani lahve z odděleného komunálního sběru, tedy ze žlutých kontejnerů. V Římě (podle osobní zkušenosti) ještě méně než třeba u nás. Barevné kontejnery sice v ulicích jsou, kolem nich i v nich však panuje otřesný nepořádek. Uklizeno je jen na vyhlášených turistických místech. Čistota v ulicích je v porovnání s našimi městy nesrovnatelně horší a pro standardy našich technických služeb by byla nepřijatelná.

Slovenský zálohový systém
Na platformě www.obaly21.cz, která poskytuje prostor pro diskusi týkající se obalů ze všech stran a úhlů pohledu, byla zveřejněna reportáž o zkušenostech se slovenským zálohovým systémem. Autoři navštívili ve všední den pět supermarketů v moderní čtvrti Bratislavy. Cílem bylo se přesvědčit, jak systém opravdu funguje a jak je komfortní pro občany. Podle reportáže z pěti automatů fakticky fungoval jen jeden. Dále autoři uvádějí: „Čas procesu vrácení lahví, poruchovost automatů nebo jejich přeplnění jsou zřejmě jedny z výrazných limitujících faktorů pro bezproblémový chod zálohového systému, se kterými se potýkají kromě prodejen hlavně spotřebitelé. Dalším limitujícím faktorem je přeprava prázdných lahví do místa vrácení. Lidé je nosí denně jako součást svých příručních tašek nebo je vozí v pytlích osobním autem či hromadnou přepravou.
Je nutno také podotknout, že vidět každý den děti, rodiny nebo seniory povinně s obalovým nápojovým odpadem v rukou nebo ho vláčet ve velkých průhledných pytlech není zrovna to nejpříjemnější. Ale co jim zbývá, když si nemohou svůj nápoj v PET lahvi nebo plechovce koupit bez zálohy.“

Systém v celé Itálii
Sebrané láhve z římského metra odebírá dobrovolné neziskové konsorcium Coripet. Jeho posláním je sběr a recyklace PET lahví, primárně určených pro zpracování bottle-to-bottle, tedy opět na výrobu PET lahví a výrobu recyklovaného PER (rPET) vhodného pro přímý styk s potravinami.

Konsorcium bylo založeno v roce 2016, kdy předložilo svůj projekt italskému ministerstvu životního prostředí. Od dubna 2018 fungovalo v provizorním režimu a konečnou autorizaci získalo teprve loni v červenci (2021). Coripet uvádí, že je jediným italským systémem, který má oprávnění pro přímé nakládání s PET obaly na tekuté potraviny. Pochvaluje si také stabilní vztahy s ANCI, obdobou našeho Svazu měst a obcí. K 31. prosinci 2021 měl systém 676 místních dohod, které pokrývají přibližně 84 % obcí (pokrytí přibližně 6600 obcí), přičemž obsluhovaná populace zahrnuje přibližně 57,8 milionu občanů (což odpovídá 96,3 % italské populace).

Obrat činil 114,12 milionu eur a podíl na trhu se zvýšil z 26,5 % v roce 2019 na 43,2 % v roce 2021. Příspěvek, který společnost Coripet platí obcím za oddělený sběr plastových obalů, se tak zvýšil na 58,61 milionu eur (+161,8 % oproti roku 2019). Počet členů konsorcia se za poslední dva roky zvýšil z 32 na 58, jde převážně o výrobce vod a nápojů.

Jde o čísla, která signalizují prudký rozvoj systému, začínajícího skoro od nuly. Počet sběrných automatů zatím není nijak závratný. Po celé Itálii jich má být podle jejich zprávy rozmístěno něco málo přes čtyři sta, a to zejména na severu země.

Sběrné automaty Coripet jsou bílé barvy a k jejich použití je potřeba mít staženou aplikaci v mobilu nebo si nechat vystavit identifikační kartu. Lahve musí být nepoškozené a nezmačkané a i zde automat odebere jen ty lahve, které mají nepoškozený QR kód. Za odevzdání nezískáte peníze, ale body, které se sbírají ve virtuální peněžence. Můžete je uplatnit v některém z obchodů, které jsou zapojeny do systému. Coripet ve své výroční zprávě radostně ohlašuje, že jejich počet stále roste.

S novou evropskou legislativou se prudce zvyšuje zájem o recyklovaný PET potravinářské kvality. Italská cesta naznačuje možnost, jak získat surovinu pro jeho výrobu bez zavádění plošných záloh.*

Jarmila Šťastná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down