V Horním Benešově má vzniknout zařízení na výrobu metanolu z odpadů

Skupina Smolo chystá v Horním Benešově na Bruntálsku stavbu závodu Recypark, který bude zpracovávat komunální odpad a vyrábět z něj nové suroviny. Závod má vzniknout mimo obytnou zástavbu na pětiapůlhektarovém brownfieldu přiléhajícímu ke skládce odpadů. Nová technologie bude dosud nevyužitý odpad přeměňovat v metanol pro využití v chemickém průmyslu a strusku vhodnou pro stavebnictví, řekla mluvčí projektu Ivana Kubacká.

Stavba může začít za tři roky

Záměr vstupuje do fáze posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Závod by se mohl začít stavět v roce 2027, náklady se odhadují na několik miliard korun. Třinecká skupina Smolo se zabývá odpadovým hospodářstvím, údržbou komunikací, demolicemi a zemními pracemi.

"Vybudováním Recyparku významně přispějeme k rozvoji oběhového hospodářství a naplnění principů vyšší hierarchie nakládání s odpady. Zatímco dosud byl nevyužitelný odpad ukládán na skládky nebo energeticky využíván, nová technologie umožní jeho přeměnu na v průmyslu žádaný metanol," uvedl jednatel skládky ve společnosti Smolo HB Petr Doležel.

Omezení skládkování

Zařízení, které bude podle Kubacké vybavené světově ojedinělou technologií společnosti OMNI CT, dokáže zpracovat ročně 72 000 tun odpadu.

"Aktivně reagujeme na nadcházející legislativu, která od roku 2030 značně omezí skládkování směsného komunálního odpadu v České republice. Jeho proměnou na metanol ušetříme primární zdroje, omezíme negativní dopady na životní prostředí a zároveň přineseme do oblasti Hornobenešovska 42 pracovních míst," uvedl Doležel. Uskutečnění projektu se podle něj ale neobejde bez pomoci financování z evropských fondů.

"Výrobní proces zahrnuje třídění, drcení nevyužitelných složek a jejich transformaci na syntézní plyn a následně na metanol jako hlavní surovinu," uvedla Kubacká. Souběžně s procesem EIA se zpracovává studie proveditelnosti. "Zahájení stavby podle schválených plánů a za dodržení všech bezpečnostních a environmentálních požadavků je plánováno v roce 2027. Recypark by měl být uveden do provozu v roce 2030," uvedla mluvčí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down