V domácnostech jsou tisíce tun baterií

Více než 7000 českých domácností bylo zapojeno do projektu Inventura, který byl realizován v rámci recyklačního programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět na začátku školního roku 2013/2014. Žáci ze základních a středních škol v celé České republice zjistili, že v českých domácnostech je průměrně...

Více než 7000 českých domácností bylo zapojeno do projektu Inventura, který byl realizován v rámci recyklačního programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět na začátku školního roku 2013/2014. Žáci ze základních a středních škol v celé České republice zjistili, že v českých domácnostech je průměrně 17 spotřebičů, ve kterých se nachází 33 přenosných baterií. Navíc se v domácnostech skrývá dalších 16 kusů baterií – osm nových a osm použitých.

„Z inventury v českých domácnostech vyplynulo, že průměrně se v jedné rodině nachází 49 přenosných baterií. Některé zahraniční výzkumy však ukazují, že skutečné číslo může být ještě mnohem vyšší. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti, z toho 15 použitých,“ dodává k výsledkům projektu Inventura Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která má v České republice na starost zpětný odběr použitých baterií. „Lidé často nemají ponětí o tom, kolik baterií ve skutečnosti doma mají,“ říká Kratochvíl.

Je-li v České republice celkem 4 375 000 domácností (zdroj: Sčítání lidu, domů a bytů v ČR v roce 2011) a podle projektu Inventura se v každé z nich nachází průměrně 49 přenosných baterií, mluvíme potenciálně o více než 214 milionech kusů baterií o celkové váze přes 4700 tun (pracujeme s hmotností tužkové baterie typu AA). Bylo by možné z nich získat téměř 785 tun oceli, 987 tun zinku, 963 tun manganu či přes 70 tun niklu a mědi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *