V Dolním Podluží má vzniknout spalovna

Atypická spalovna komunálních odpadů s technologií na principu vakuové pyrolýzy by mohla vyrůst v Dolním Podluží na Děčínsku. Investoři předpokládají investiční náklady 350 milionů korun, 30 zaměstnanců a spálený objem odpovídající zhruba třem kamionům denně. "Je to něco jako Papinův hrnec. Není to...

Atypická spalovna komunálních odpadů s technologií na principu vakuové pyrolýzy by mohla vyrůst v Dolním Podluží na Děčínsku.

Investoři předpokládají investiční náklady 350 milionů korun, 30 zaměstnanců a spálený objem odpovídající zhruba třem kamionům denně. „Je to něco jako Papinův hrnec. Není to spalovna,“ řekl jeden ze zástupců investora Zdeněk Fara, který vlastní v Dolním Podluží objekt, v němž by zpracovna odpadů mohla vzniknout. „Vakuová pyrolýza je velice pokroková technologie, ve které se nic nespaluje, a proto továrna nebude mít ani žádný komín, dochází pouze k tepelnému rozkladu recyklovaného odpadu ve vakuovém prostoru,“ říká.


Zastupitelstvo obce však záměr odmítlo, řekl ČTK starosta Josef Pecinovský (STAN). Areál, kde by zařízení mělo stát, je totiž skoro v centru obce s 1200 obyvateli. Investoři se ale porozhlížejí i jinde a dnes svůj záměr nabídli i jiným obcím. „Podobných zařízení by v kraji mohlo vzniknout víc,“ řekl Fara.

„Není to spalovna, je to něco jako Papinův hrnec,“ říká Zdeněk Fara.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *