Autor
Kategorie:
Praxe

V Chotíkově byl položen základní kámen

Spalovna komunálního odpadu ZEVO Chotíkov, která začala vyrůstat v prostoru rekultivované skládky komunálního odpadu, bude ročně zpracovávat 95 tisíc tun odpadu z celého Plzeňského kraje.

Ačkoliv zemní práce pro novou příjezdovou komunikaci a některá obslužná zařízení začaly už 1. srpna, základní kámen budoucího ekologicko-energetického díla byl slavnostně položen v polovině září.

Plzeňský primátor Martin Baxa zdůraznil význam spalovny pro odpadové hospodářství města a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec podtrhl jeho důležitost pro celý kraj, v němž vzniká ročně přibližně 240 tisíc tun komunálního odpadu.


MŽP VÝSTAVBU PODPORUJE

Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský při slavnosti řekl, že se snaží pomoci projektu v Bruselu, aby byl dotován částkou přes půl miliardy korun. „Energetické využití části nerecyklovatelného odpadu pomáhá energetické soběstačnosti a nezávislosti ČR,“ uvedl. „Projekt chotíkovské spalovny se stal symbolem našeho Operačního programu Životní prostředí v prioritní ose 4, kde je vlajkovou lodí odpadového hospodářství. Byl to historicky první projekt, který je svou velikostí a zaměřením schopen dosáhnout na podporu z fondů EU a pevně věřím, že prolomí dosavadní nepřízeň bruselské byrokracie k projektům tohoto typu v České republice a na téměř třímiliardovou investici tak dostaneme alespoň pětinovou dotaci z Bruselu,“ dodal v tiskové zprávě MŽP.

Podle něj je velmi správnou tendencí ministerstva postupně zvyšovat poplatky za skládkování a chystat zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu do roku 2023.

ŠPIČKOVÁ TECHNOLOGIE

Plzeňská teplárenská, která je investorem spalovny za dvě miliardy korun, postaví zařízení z vlastních peněz a z úvěru, nebude mít žádné finanční nároky na město Plzeň. „Už jsme vydali první zálohu 300 milionů korun hlavně na zařízení na čištění spalin,“ řekl generální ředitel společnosti Tomáš Drápela. „Dodáme sem skutečně špičkovou technologii, spalovna bude mít nejlepší emisní parametry v Evropě,“ řekl při dnešním slavnostním poklepání základního kamene chotíkovské spalovny Jan Musil, generální ředitel dodavatelské společnosti ČKD Group, která na projektu spolupracuje s mnichovským výrobcem spalovacích kotlů Martin, jenž má 300 referencí na spalovny po celém světě. Podobně to platí o dalším dodavateli, rakouské firmě Zauner, která se zabývá čištěním spalin. Spalovna bude vyrábět elektřinu a dodávat teplo do severní části Plzně – předpokládá se, že se tak ušetří až 80 tisíc tun uhlí ročně.

ZAJIŠTĚNÍ SYSTÉMU

Město Plzeň počátkem září prodalo Plzeňské teplárenské za více než 3,1 mil. Kč svoji firmu Plzeňské komunální služby (PKS), která je organizátorem svozu, zpracování a likvidace směsného komunálního odpadu na území Plzně. Na to má s městem mandátní smlouvu. Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého je logické, že když se v lednu schválila stavba spalovny, převezme teplárna PKS a odpady se budou „řídit z jednoho místa“.

 

Vizualizace stavby, která bude stát na okraji obce Chotíkov nedaleko Plzně.

Základní kámen poklepali (zleva) předseda představenstva investora (Plzeňské teplárenské) Roman Jurečko, generální ředitel ČKD Group Jan Musil, hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský, předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban, primátor města Plzně Martin Baxa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *