V Česku začala fungovat platforma, která podporuje opětovné používání chladiv

V Česku začala fungovat on-line platforma, která podporuje opětovné využívání chladiv odčerpaných z průmyslových zařízení. Evropskou platformu Retradeables, která je první evropskou platformou pro obchodování s použitými fluorovanými plyny (F-plyny), uvádí ČR do praxe jako jedna z prvních zemí.

Platforma podporuje cirkulární používání chladiv odčerpaných ze zařízení průmyslu označovaných HVAC-R, tedy z chlazení, vytápění, ventilace a chladírenství. Zájemci mohou obchodovat s vlastním použitým F-plynem a následně ho recyklovat nebo regenerovat do jejich původního průmyslového standardu tak, že mohou nahradit dodávku nového plynu, jehož zásoby jsou omezené.

Platforma je financována Evropskou unií, vychází z projektu LIFE3R, který byl financován z programu EU s názvem LIFE. Konsorcium Retradeables se skládá z odborníků různých členských států EU. Do platformy se zatím zapojilo šest českých instalačních společností a s několika předními distributory byly uzavřeny partnerské smlouvy.

"Znovuvyužití stávajících dodávek F-plynů se stává nezbytným dalším krokem pro český trh HVAC-R, protože se snažíme vyvážit zvyšující se tlak poptávky a nabídky. Cirkulární ekonomika Retradeables zachycuje použité F-plyny na trhu, což umožňuje jejich opětovné využití," uvedl Josef Brož, generální ředitel společnosti Daikin ČR, která v oblasti podniká. Evropská regulace F-gas, česky F-plynů, má za cíl snížení emisí fluorovaných skleníkových plynů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down