V Česku vznikl nový kolektivní systém na podporu úklidu nedopalků

S náklady na úklid nedopalků, jejich sběr a likvidaci nyní pomůže obcím kolektivní systém NEVAJGLUJ a.s., který vznikl na základě dohody výrobců tabákových výrobků a v těchto dnech obdržel oprávnění k provozu od Ministerstva životního prostředí. Podnět k jeho vzniku dal zákon o jednorázových plastech, podle něhož také nedopalky ohrožují životní prostředí. Filtry se rozkládají až 15 let a do okolí se z nich mohou uvolňovat mikroplasty.

Hlavní povinností kolektivního systému bude zajištění úhrad nákladů obcím na úklid, soustřeďování a další nakládání s odpady tabákových výrobků s filtry, tedy s nedopalky. Tyto úhrady budou financovány z příspěvků výrobců, kteří tabákové výrobky uvádějí na trh, podobně jako to funguje u dalších kolektivních systémů. Neméně důležitým cílem bude osvěta veřejnosti, zaměřená na omezení odhazování nedopalků v obcích mimo určené sběrné nádoby.

Spolupráce s kolektivním systémem na nedopalky nebude pro samosprávy měst a obcí něčím novým. Řadu let jsou zvyklé na podobný typ spolupráce s kolektivními systémy, které zajišťují zpětný odběr a zpracování vysloužilých elektrozařízení nebo baterií.

Peníze mohou obce získat už za letošní rok

Systém je po získání oprávnění na samém začátku. „Abychom mohli naplnit své povinnosti vyplývající ze zákona, musíme uzavírat smlouvy s obcemi tak, abychom ve třetím roce po udělení oprávnění spolupracovali s minimálně 90 % obcí v České republice,“ říká Martina Vrbová, ředitelka NEVAJGLUJ a.s. „Obcím, které budou nové spolupráci vstřícné a uzavřou smlouvu ještě letos, budou náležet úhrady již za rok 2023,“ dodává. Návrh smlouvy by všechny obce ČR měly obdržet do svých datových schránek v průběhu několika následujících týdnů.

Podle statistik se ročně na světě vyrobí zhruba 6 bilionů cigaret. Jediným správným způsobem zacházení s jejich nedopalky je jejich odhazování do směsného komunálního odpadu, nejčastěji do odpadkových košů, odkud je odpad odstraňován nebo energeticky využíván v souladu se zákonem o odpadech.*

Společnost NEVAJGLUJ a.s. vznikla za účelem provozování kolektivního systému podle § 13 zákon č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (zákon o jednorázových plastech). Tento kolektivní systém byl založen producenty tabákových výrobků s filtry a pomůže obcím s náklady na úklid nedopalků, přesněji řečeno s odpady tabákových výrobků s filtry a odpady filtrů uváděných na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky. Bude také usilovat o zvýšení ochrany životního prostředí omezením odhazování nedopalků. Více informací lze nalézt na www.nevajgluj.cz

-zr-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down