V Brně spustili první automatickou dotřiďovací linku odpadů v Česku

Automatická linka zvládne zpracovat až 4,5 tuny odpadu za hodinu. Balistická separace rozdělí odpad na 2D části, tedy sáčky nebo fólie, a 3D části, jako jsou kelímky, vaničky nebo konzervy. Součástí technologie je magnetický separátor železných kovů a indukční separátor pro sběr neželezných kovů, díky čemuž bude linka efektivně separovat také kovové obaly.

Provoz první automatické dotřiďovací linky odpadu v městské odpadové společnosti Sako Brno za 330 milionů korun zahájil premiér Petr Fiala (ODS) spolu s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL).

"Česká republika patří ve sběru recyklovatelných komodit mezi nejlepší státy v Evropě. Co nám ale chybí, jsou technologie na roztřiďování separovaného odpadu a také výrobní kapacity pro samotnou recyklaci. Otevření této moderní třídicí linky, na kterou poskytl dotaci Státní fond životního prostředí, považuji za první vlaštovku. Pevně doufám, že podobné projekty v dalších městech budou následovat," uvedl Fiala.

Automatická linka zvládne zpracovat až 4,5 tuny odpadu za hodinu. Poradí si s odpadem uloženým v pytlích, které roztrhne tak, aby k třídění postupoval už volně rozložený na pásu. Softwarový program následně rozpozná plasty podle tvaru, složení a barev. Balistická separace rozdělí odpad na 2D části, tedy sáčky nebo fólie, a 3D části, jako jsou kelímky, vaničky nebo konzervy. Součástí technologie je magnetický separátor železných kovů a indukční separátor pro sběr neželezných kovů, díky čemuž bude linka efektivně separovat také kovové obaly. Lidé tak mohou do kontejnerů na tříděný plastový odpad vhazovat i plechovky, konzervy a hliníkové obaly.

"Automatizovaný způsob dotřiďování minimalizuje zbytkový odpad a rozšiřuje možnosti materiálového využití odpadů. Technologie, která umí zachytit recyklovatelné plastové komodity až s pětadevadesátiprocentní přesností, pomůže v třídění separovaného odpadu nejen Brnu, ale také podstatné části Jihomoravského kraje. V automatické lince se zpracuje přibližně čtyřikrát více plastového odpadu než ručním dotřiďováním," doplnil ministr Hladík.

Dosud používaný systém zvládl ročně zpracovat 6000 tun plastu s čistotou třídění maximálně 35 procent. Nová linka by měla zvládnout více než 20.000 tun plastového odpadu. Dvacet lidí, kteří dosud pracovali na ruční třídicí lince, našlo uplatnění i po spuštění nové linky.

Vybudování první automatické dotřiďovací linky v Česku stálo 330 milionů korun, z toho 43 milionů pocházelo z operačního programu Životní prostředí ze Státního fondu životního prostředí.*

-čtk-

Foto: SAKO Brno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down