V Bojkovicích budou zachytávat dešťovou vodu ve veřejných budovách

Radnice v Bojkovicích na Uherskohradišťsku chce zachytávat dešťovou vodu, která naprší na střechy veřejných budov a zpevněné plochy v jejich blízkosti. Dosud z nich většina vody odtéká bez užitku do kanalizace, což pro město navíc znamená náklady na stočném. Radnice proto chce u vybraných objektů vybudovat retenční nádrže, v nichž se voda shromáždí a bude ji možné dále využít. Dešťová voda může sloužit například k zalévání.

Investice se má rychle vrátit

K zasakování dešťové vody chce město přistoupit u budov základních a mateřských škol nebo budovy Muzea Bojkovska. Připravovaný projekt počítá s náklady přibližně 12 milionů korun, z 85 % by je mohla pokrýt dotace z Operačního programu Životní prostředí.

"Tady se nám to v uvozovkách vrátí velmi rychle na stočném, protože to platíme opravdu mnoho set tisíc korun ročně z veřejných budov. Takže tady to má hlavu a patu. A hlavu to má jak ekologickou, tak i ekonomickou," řekl starosta Petr Viceník (ODS).

Práce by mohly začít v létě

Předpokládá, že při žádosti o dotační peníze na využití dešťové vody by radnice měla být úspěšná. "Nicméně finální dokument rozhodnutí o přidělení dotace stále v ruce nemáme. Ale budeme soutěžit dodavatele a věřit, že se vše potká, aby se to dalo realizovat," uvedl Viceník.

Stavební práce pro zasakování dešťové vody se město s necelými 4400 obyvateli bude snažit vzhledem k počasí směřovat na léto. Přes prázdniny se navíc v základních školách a jejich okolí nebudou pohybovat děti. Ani v případném jiném termínu by práce podle starosty neměly mít přímý dopad na výuku.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down