01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úvěr na vodu

Třímiliardový úvěr na investice do vodárenství si hodlá vzít Česká republika od mezinárodní finanční instituce. Pokud by si ČR úvěr nevzala, mohlo by být podle sněmovny ohroženo splnění závazků vůči EU. Poskytovatele úvěru vybere ministerstvo financí, které musí vyhledat instituci, schopnou...

Třímiliardový úvěr na investice do vodárenství si hodlá vzít Česká republika od mezinárodní finanční instituce. Pokud by si ČR úvěr nevzala, mohlo by být podle sněmovny ohroženo splnění závazků vůči EU. Poskytovatele úvěru vybere ministerstvo financí, které musí vyhledat instituci, schopnou nabídnout nízký úrok a splatnost 25 let.

Splnění evropské směrnice o čištění městských odpadních vod si podle předpokladů do roku 2010 vyžádá asi 51 miliard korun. Zhruba 29,5 miliardy mají tvořit evropské fondy, něco přes 15 miliard vlastní zdroje investorů a přibližně šest miliard by měl dát stát (z toho 1,65 miliardy z navrhovaného úvěru). Výdaje na plnění směrnice EU o jakosti vody určené pro lidskou spotřebu se v letech 2006 až 2010 předpokládají kolem 18 miliard korun. Polovinu, devět miliard, chce Česko získat z evropských fondů, asi 5,4 miliardy mají být vlastní zdroje investorů a přibližně 3,6 miliardy připadá na stát (z toho je úvěr 1,35 miliardy).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down