Ústí nad Orlicí otevře v červnu re-use centrum, věci budou zdarma

Město Ústí nad Orlicí otevře v červnu re-use centrum. Na rozdíl od řady jiných podobných center tam však budou věci k vyzvednutí zadarmo. Projekt má obyvatele motivovat k ohleduplnějšímu nakládání s věcmi a k třídění,  řekl místostarosta Jiří Preclík (ČSSD).

První re-use centrum vzniklo v roce 2016 v Brně. V Pardubickém kraji ho mají od roku 2018 ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku, o rok později je otevřela města Chrudim a Heřmanův Městec na Chrudimsku, letos v dubnu se připojily Pardubice.

Ústí nad Orlicí chystá v odpadovém hospodářství změny. Jeho kroky navazují na změnu legislativy, obce čeká v roce 2030 zákaz skládkování komunálního odpadu. Mezitím se budou zvyšovat poplatky za ukládání odpadu.

Město se proto různými způsoby snaží lidi motivovat, aby víc a správně třídili odpad. O re-use centru město uvažovalo delší dobu, hledalo vhodné místo.

"Jeho vznik umožnila reorganizace sběrného dvora. Re-use centrum je prvním krokem, kterým se připravujeme na budoucnost. V následujících letech bude nutné i s ohledem na legislativu přijmout v oblasti nakládání s odpady další kroky. Měly by se například dotknout motivačního systému třídění odpadu," řekl Preclík.

Sběrné místo je součástí areálu městské firmy Tepvos, zprovozněné bude během června v zadní části objektu sběrného dvora, dřív tam byl odběr elektrospotřebičů. "Provoz centra bude vyžadovat posílení obsluhy sběrného dvora na dva pracovníky," řekl jednatel firmy Václav Knejp.

Centrum bude přijímat keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, talíře, hrníčky, nečalouněný nábytek, kočárky, hračky bez textilií, sportovní potřeby, mechanické nářadí nebo elektrospotřebiče do maximálního napětí 24 voltů. Z hygienických a bezpečnostních důvodů naopak nebude vybírat peřiny, deky, čalouněný nábytek, větší elektrospotřebiče, zvířecí pelechy, hračky.

"Uložené předměty si může kdokoliv zdarma odnést. Ukládat je mohou pouze obyvatelé města Ústí nad Orlicí," uvedla Markéta Vojvodíková z Tepvosu.*

-red, čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down