Ústavní soud zrušil část odpadové vyhlášky obce na Prachaticku, zneužila podle něj svou působnost

Ústavní soud (ÚS) zrušil část odpadové vyhlášky obce Stachy na Prachaticku. Obec zavedla vedle běžného poplatku za svoz komunálního odpadu ještě zvláštní poplatek za odkládání objemného odpadu v rozsahu převyšujícím 100 kilogramů na jednu domácnost a rok. Poplatek činil 3,30 koruny za kilogram. Nález ÚS je dostupný na jeho webu.

Platby navíc nejsou v pořádku

Návrh na zrušení části vyhlášky podalo Ministerstvo vnitra, podle kterého má obec veřejnoprávní povinnost přebírat komunální odpad od nepodnikajících fyzických osob. Kvůli hrazení nákladů může zavést poplatek, nelze však vyžadovat ještě další platby navíc, uvádělo vnitro.

Ústavní soudci dali ministerstvu zapravdu. "Obec obcházela zákonnou úpravu a zaváděla další platby za ukládání odpadu nad rámec již vybíraného místního poplatku, čímž zneužila svou zákonem stanovenou působnost," stojí v nálezu soudkyně zpravodajky Veroniky Křesťanové.

Poplatky nad rámec povinností

Soud ale ponechal v platnosti další zpochybněnou část vyhlášky, podle které lze nebezpečný a objemný odpad ukládat rovněž ve sběrném dvoře ve Vimperku, vzdáleném asi 15 kilometrů, kde služba může být ještě zpoplatněná.

"ÚS souhlasí s obcí, že možnost odkládat nebezpečný a objemný odpad rovněž na sběrném dvoře ve Vimperku představuje 'něco navíc', co obec nebyla povinna zajistit," stojí v nálezu.

Před ústavními soudci obstálo i ustanovení o odkládání rostlinných zbytků na místo specifikované v příloze vyhlášky. Dnešní nález vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve sbírce zákonů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down