06.10.2021 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ústavní soud potvrdil podmínku v kauze skládky v Chrášťanech u Prahy

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého vedoucího hostivického stavebního úřadu Vojtěcha Budila. Za nezákonné prodloužení provozu skládky v Chrášťanech u Prahy dostal tříletý podmíněný trest s pětiletým podmínečným odkladem a také zákaz činnosti ve veřejné správě. ÚS rozhodoval bez veřejného jednání, anonymizované usnesení je dostupné v jeho databázi.

Budil prodloužil v listopadu 2015 povolení k navážení odpadu na pozemky v Chrášťanech, přestože podle obžaloby věděl, že správní soud o několik měsíců dříve zrušil předchozí rozhodnutí stavebního úřadu. Muž od počátku vinu popíral.

V ústavní stížnosti například Budil tvrdil, že mu soudy "neprokázaly pohnutku". "Pro závěr o vině stěžovatele za trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby nebylo nezbytné pohnutku pachatele ve smyslu vnitřní motivace jeho jednání zjišťovat," reagovali v usnesení ústavní soudci. Budil neuspěl ani s argumentací, že o rozhodnutí správního soudu nevěděl.

Budil podle pravomocného trestního verdiktu, který přezkoumával Ústavní soud, nejednal ani ve veřejném zájmu, ani v zájmu vlastníků pozemků, na kterých se skládka nacházela. Jediný, kdo měl z rozhodnutí vedoucího stavebního úřadu prospěch, byl jednatel společnosti, která měla parcely rekultivovat, nicméně navážela tam odpadní materiál.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down