Úřady v USA zasáhly proti věčným chemikáliím v pitné vodě

Americké úřady poprvé zasáhly proti chemikáliím PFAS v pitné vodě. Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nově stanovila limity pro šest perfluorovaných sloučenin, které jsou podle odborníků zdraví nebezpečné a mohou způsobovat i rakovinu. To mimo jiné znamená, že vodohospodáři budou muset přítomnost těchto látek monitorovat. PFAS se využívají například při výrobě nepřilnavých a voděodolných materiálů, ale také v kosmetice či barvách.

Podle studií pije vodu kontaminovanou látkami PFAS přes 200 milionů Američanů, chemikálie ale dosud regulovalo jen několik států, napsal server BBC. "Věda jasně dokazuje, že dlouhodobé působení PFAS je spojeno s vysokými zdravotními riziky," citovala agentura AP zástupkyni EPA Radhiku Foxovou. Agentura uvedla, že po zavedení limitů pomůže zabránit tisícům úmrtí a snížit počty případů, kdy lidé kvůli vystavení PFAS vážně onemocní.

Nejpřísnější limity budou v USA platit pro perfluorooktanovou kyselinu (PFOA) a perfluorooktansulfonát (PFOS), u kterých se nebude tolerovat přítomnost v pitné vodě vůbec. Látka PFOA se desítky let hojně používala při výrobě nepřilnavých materiálů, jako je teflon, ale také v elektronice. Hromadným žalobám kvůli zakrývání toxicity PFOA čelil například chemický koncern DuPont.

Perfluorovaným sloučeninám se přezdívá "věčné chemikálie", protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu. Kontaminace je tak dlouhodobá a zvyšuje se, protože tyto látky se široce používají i v běžných výrobcích – od zubních nití, přes hasicí pěny až po outdoorové oblečení. Podle výzkumů u lidí negativně působí na hormony štítné žlázy, čímž ovlivňují zdravý vývoj dětí. Zvyšují také riziko rakoviny ledvin a varlat, způsobují neplodnost u žen a snižují účinnost očkování u dětí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down