04.06.2025 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unijní plán na podporu udržitelných výrobků se dotkne například oceli či textilu

Evropská komise přijala plán, který obsahuje seznam výrobků, které by měly být upřednostněny při zavádění požadavků na ekodesign a označování energetickými štítky v příštích pěti letech. Patří mezi ně ocel a hliník, oděvní textilie, nábytek, pneumatiky a matrace. Ty byly vybrány na základě jejich potenciálu dosáhnout oběhového hospodářství.

Posílení jednotného trhu

"Harmonizované požadavky na udržitelnost výrobků na úrovni EU posílí jednotný trh, zabrání překážkám obchodu, zlepší rovné podmínky, sníží administrativní zátěž a posílí globální konkurenceschopnost podniků nabízejících udržitelné výrobky," uvedla EK ve své zprávě. Kromě toho chce zavést i horizontální opatření týkající se požadavků na opravitelnost výrobků, jako je spotřební elektronika a malé domácí spotřebiče. To bude zahrnovat zavedení bodového hodnocení opravitelnosti u výrobků s největším potenciálem a požadavky na recyklovatelnost elektrických a elektronických zařízení.

Výběr produktů zahrnutých do tohoto pracovního plánu je založen na inkluzivním procesu se zúčastněnými stranami a odráží příspěvky zúčastněných stran i členských států. Vychází z technické analýzy a kritérií souvisejících zejména s cíli EU v oblasti klimatu, životního prostředí a energetické účinnosti, jakož i z rozsáhlého konzultačního procesu, mimo jiné prostřednictvím fóra o ekodesignu.

Budoucí požadavky na ekodesign a označování vybraných výrobků energetickými štítky budou zahrnovat:

  • výkonnost výrobku, jako je minimální trvanlivost, minimální energetická účinnost a účinné využívání zdrojů, dostupnost náhradních dílů nebo minimální recyklovaný obsah;
  • a/nebo informace o výrobku, včetně klíčových vlastností výrobku, jako je uhlíková a environmentální stopa výrobku. Informace o výrobku budou zpřístupněny zejména prostřednictvím digitálního pasu výrobku nebo v případě výrobků s energetickými štítky prostřednictvím Evropského registru výrobků s energetickým označením (EPREL).
    Při vypracovávání požadavků na ekodesign bude Komise věnovat pozornost potřebám malých a středních podniků, zejména mikropodniků a malých podniků se střední tržní kapitalizací, a zajistí, aby jim byla k dispozici individualizovaná podpora.

Větší udržitelnost

"Cílem nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků je zlepšit udržitelnost výrobků uváděných na trh EU zvýšením jejich oběhovosti, energetické náročnosti, recyklovatelnosti a trvanlivosti a zároveň zlepšit jednotný trh a posílit konkurenceschopnost a odolnost hospodářství EU. Byl přijat v červenci 2024 a navazuje na přístup, který byl úspěšně zaveden v rámci stávajících rámců EU pro ekodesign a označování energetickými štítky," dodává komise.

Spolu s rámcovým nařízením o označování energetickými štítky má usnadnit nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků spotřebitelům výběr udržitelnějších a energeticky účinnějších výrobků.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down