Unie nemá jednotnou metodiku

Podle zprávy tiskového mluvčího Ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara je to s komunálními odpady takto:

V posledních dnech se v médiích objevily zprávy pocházející z informací Eurostatu o produkci komunálních odpadů v ČR, z nichž vyplývalo, že Češi patří mezi pozitivní odpadové přeborníky, protože údajně produkují až zázračně malé množství komunálního odpadu – v přepočtu na obyvatele se mělo jednat o 294 kg. Bohužel, realita není zdaleka tak příznivá. Celková produkce komunálních odpadů (bez kalů ze septiků a žump) byla v roce 2007 celkem 4 381 448,26 tun. Tedy něco přes 438 kg na jednoho obyvatele, nikoliv 294 kg, jak uvádí Eurostat.

ČR patří dlouhodobě k zemím, které jsou charakteristické relativně nízkou produkcí komunálních odpadů, a produkce kolem 400 kg na obyvatele je u nás vykazována dlouhodobě. Podotýkám v této souvislosti, že v Evropské unii neexistuje jednotná metodika evidence odpadů v jednotlivých kategoriích, proto jsou srovnání mezi zeměmi (například s několikrát citovaným Dánskem) krajně obtížná a problematická. Zkrátka a dobře, srovnávaná čísla velmi často srovnatelná nejsou, neboť popisují zcela jinou realitu, jiný souhrn odpadů.

Číslo 294 kg na obyvatele by snad mohlo odpovídat produkci směsného komunálního odpadu (toho, co už dál zpravidla není tříděný a v podmínkách ČR končí z více než 70 % na skládkách). V roce 2007 byla jeho produkce v ČR 2 812 356,056 t, tedy přibližně 281 kg na osobu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *