U starých zátěží rozhodnou finance

Slovensko přijalo zákon o environmentálních zátěžích. Stát se podle něj bude aktivně podílet na jejich likvidaci a převezme na sebe zodpovědnost u těch, které nemají původce. Celkové výdaje, vyplývající z nové právní úpravy, se odhadují na 487 milionů eur, přičemž 84 procent nákladů bude pokryto z...

Slovensko přijalo zákon o environmentálních zátěžích. Stát se podle něj bude aktivně podílet na jejich likvidaci a převezme na sebe zodpovědnost u těch, které nemají původce.

Celkové výdaje, vyplývající z nové právní úpravy, se odhadují na 487 milionů eur, přičemž 84 procent nákladů bude pokryto z veřejných zdrojů, 16 procent bude ze soukromých zdrojů. Přijetí zákona umožní i čerpání eurofondů, z nichž by mělo pocházet více než 116 milionů eur. Dalších téměř 300 milionů eur by od roku 2013 do roku 2027 mělo přijít ze státního rozpočtu.

„Odstraňování starých zátěží nesmí ohrozit konkurenceschopnost firem a zaměstnanost v nich. Celý proces likvidace starých zátěží bude dlouhodobý a náročný po všech stránkách. Důležité je, že existuje zákonný rámec, který umožňuje začít tuto náročnou úlohu,“ konstatoval Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Svazu chemického a farmaceutického průmyslu (ZCHFP).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *