20.01.2022 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U pobřeží Peru kvůli cunami od Tongy vyteklo do moře na 6000 barelů ropy

Ropa, která v sobotu kvůli vlně cunami vytekla z cisterny lodi u peruánské metropole, se rozšířila už na pět desítek kilometrů pobřeží. Informoval o tom dnes španělský deník El País s odvoláním na místní úřady. Podle nich vyteklo kvůli vlně způsobené výbuchem podmořské sopky v souostroví Tonga do moře na 6000 barelů ropy.

Ropa zničila řadu pláží a zabila desítky ptáků a dalších živočichů. Peruánská vláda žádá odškodnění od španělské ropné společnosti Repsol, do jejíž rafinérie se ropa vykládala. Vláda i ekologové viní firmu z pozdní a nedostatečné reakce. Společnost Repsol tvrdí, že od místních úřadů nebyla před vlnou cunami varována.

Do moře vytekla ropa, kterou vykládali z tankeru Mare Doricum plujícího pod italskou vlajkou do rafinérie La Pampilla u Limy. Po neštěstí peruánský regulační úřad Osinergmin v rafinérii dočasně zastavil provoz.

Peruánská prokuratura zahájila vyšetřování ekologické katastrofy, která je podle ní jednou z nejhorších v Peru v posledních letech. Podle prokuratury ropná skvrna poškodila místní flóru a faunu v regionu, kde jsou mimo jiné dvě chráněné oblasti, a způsobila vážné škody stovkám rodin, jejichž obživou je rybolov. Záběry z postižené oblasti ukazují ropou zničené pláže a řadu mrtvých ptáků a dalších živočichů. Místní úřady dnes oznámily, že je různou měrou je postiženo 21 pláží, na něž by lidé neměli chodit.

Společnost Repsol zodpovědnost odmítá. "Tuto ekologickou katastrofu jsme nezavinili, nemůžeme říct, kdo je za ni zodpovědný," řekla místnímu rozhlasu ve středu Tine Van Den Wallová, mluvčí peruánské pobočky firmy Repsol. Dodala, že vykládka z italské lodi začala v pátek a pokračovala v sobotu poté, co firma dostala odpověď, že pro pobřeží není vydáno žádné varování. Firma po neštěstí poslala na čištění postižených pláží dvě stovky lidí.

"Těžké kovy z ropy zůstanou v ekosystému mnoho let a ryby a další mořští živočichové z této oblasti tak budou nebezpečné pro spotřebitele," citoval deník The Guardian Christel Scheskeovou z peruánské společnosti pro ekologické právo.

Podmořská sopka vybuchla v tichomořském souostroví Tonga a vlna cunami, kterou vyvolala, zabila na peruánském pobřeží dvě ženy.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down