30.03.2020 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třídění jen pro zdravé domácnosti a roušky do černé popelnice, radí MŽP

Domácnosti s osobami v karanténě nebo prokazatelně nemocnými by neměly třídit odpad, upozorňuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Takový odpad se navíc musí před vhozením do černé popelnice řádně zabezpečit proti možnému šíření nákazy. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, varuje Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Aby bylo možné udržet základní občanské služby jako svoz a likvidace odpadů, je potřeba chránit popeláře před kontaktem s nákazou, zdůvodňuje mimořádná opatření MŽP: “Běžný domácí odpad, který nepočká, je nutné zabezpečit a až poté odložit do černé popelnice nebo kontejneru (…). Pro domácnosti v karanténě také platí, že v době koronavirové pandemie nesmí třídit odpad do barevných kontejnerů.”

Jak při likvidaci odpadů přesně postupovat, radí resort v informačním letáku. Ten seznamuje s doporučeními SZÚ pro domácnosti, ve kterých se vyskytují osoby v povinně nařízené karanténě nebo osoby s prokázaným onemocněním covid-19, ale také pro všechny, kteří se při nezbytném pohybu venku chrání jednorázovými ochrannými pomůckami, jako jsou roušky a rukavice. Upřesňuje také možnosti likvidace odpadu pro obce, které by se ocitly v plošné karanténě.

Více než obvykle je teď důležitá i základní poučka pro manipulaci s odpadky - řádně si mýt ruce. A teď nejen po odnosu odpadků, ale i před ním,” dodává tiskové oddělení MŽP.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down