Požadavky na dopravce Přepravu nebezpečných věcí po silnici podle mezinárodní dohody, známé jako ADR, upravuje sdělení Ministerstva zahraničních věcí ve Sbírce zákonů č. 54/1998 s platností od 1. 1. 1999. Vnitrostátní a zejména mezinárodní předpisy týkající se dopravy nebezpečných věcí jsou...
Požadavky na dopravce
Přepravu nebezpečných věcí po silnici podle mezinárodní dohody, známé jako ADR, upravuje sdělení Ministerstva zahraničních věcí ve Sbírce zákonů č. 54/1998 s platností od 1. 1. 1999. Vnitrostátní a zejména mezinárodní předpisy týkající se dopravy nebezpečných věcí jsou mimořádně rozsáhlé - dohoda ADR obsahuje s přílohami v originálu více než tisíc stránek formátu A 4
Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (dále jen dohoda ADR) sjednocuje pro všechny členské země podmínky pro zařazování nebezpečných látek do jednotlivých tříd, stanovuje jednotné požadavky na obaly a jejich značení, na zvláštní školení řidičů a technické podmínky vozidel, včetně jejich povinné výbavy a značení vozidel i přepravovaných věcí.
Je nutno upozornit na závažnost porušení podmínek pro přepravu nebezpečných věcí. Příslušnými orgány státní správy může být přepravci uložena pokuta podle zákona č. 304/1997 Sb., až do výše 1 000 000 Kč a při nedodržení podmínek pro přepravu nebezpečných odpadů podle zákona č. 125/1997 Sb., až do výše 30 000 000 Kč.
POVINNÉ ŠKOLENÍ
Pracovníci, kteří se zúčastňují přepravy nebezpečných věcí, i když nejsou přímo dopravci, musí mít povinné školení. Podle dohody ADR se tato povinnost vztahuje na osoby, jako jsou zaměstnanci silničních dopravců nebo odesílatelů, personál provádějící nakládku a vykládku nebezpečných věcí, včetně řidičů vozidel do 3,5 tuny celkové hmotnosti.
Řidiči vozidel přesahujících 3,5 tuny musejí absolvovat zvláštní obnovovací školení podle bodu 10 315 přílohy B dohody ADR a být držiteli osvědčení, vydaného Ministerstvem dopravy a spojů České republiky.
VNITROSTÁTNÍ PŘEPRAVA
Pro některé nebezpečné věci, při jejichž přepravě může být zvlášť ohrožena bezpečnost osob, věcí či životního prostředí, platí na našem území ustanovení poněkud odlišná od mezinárodní praxe ADR. Od stanovené hmotnosti lze tyto věci vnitrostátně přepravovat jen na základě povolení Ministerstva dopravy a spojů České republiky. Vyjmenované látky jsou uvedeny v příloze č. 1 prováděcí vyhlášky MDS č. 48/1998 Sb., novelizovaného zákona č. 304/1997 Sb.
Řidiči přepravující nebezpečné věci ve vnitrostátní přepravě musí dodržovat obecně z vazné předpisy, především příslušná ustanovení zákona č. 38/1995 Sb., a vyhlášek Ministerstva dopravy a spojů ČR č. 102/1995 Sb., a č. 103/1995 Sb. Podmínkou je také získání "ADR - osvědčení o školení řidičů vozidel přepravujících nebezpečné věci", které je požadováno dohodou ADR i v mezinárodní přepravě.
Silniční vozidla, vyjmenovaná v dohodě ADR, musí splňovat kromě obecně závazných technických předpisů i další předpisy uvedené zejména v příloze B dohody ADR a mít "Osvědčení o schválení vozidel pro přepravu některých nebezpečných věcí", což je navenek prokazováno tabulkou formátu A4 s úhlopříčným oranžovým pruhem.
TŘÍDĚNÍ NEBEZPEČNÝCH VĚCÍ
Naše pozornost jako dopravce by měla být upřena především na oblast třídění nebezpečných věcí, zejména jedná-li se o expedování více různých nákladů najednou. Často je nutno rozhodovat, zda je uvedené věci možno dopravovat společně.
Ze zkušenosti také víme, že často řidič (dopravce) přistaví vozidlo a odesílatel si neověří, může-li zboží (látky, směsi, roztoky či předměty) podle ADR vůbec naložit. Teprve při přebírání příslušných dokladů spojených s přepravou se zjistí, že řidič "by neměl" s touto zásilkou v žádném případě odjet, jelikož např. nemá v osvědčení ADR potvrzenou požadovanou třídu nebezpečnosti. Včasné a zodpovědné zařazení dopravovaných věcí je proto velmi důležité.
Nebezpečné věci jsou jednotně mezinárodně členěny podle druhu nebezpečí do tříd (viz tab. 1). Látky, směsi, roztoky nebo předměty, které nejsou jmenovitě uvedeny v číslicích vyjmenování látek jednotlivých tříd, se zařazují do hromadného pojmenování pod položku j. n. (jinde nejmenované).
V příloze A dohody ADR je stanoveno, které nebezpečné věci jsou z mezinárodní silniční přepravy vyloučeny a které smějí být k takové přepravě převzaty za určitých podmínek. Pro tyto účely jsou nebezpečné věci zařazeny do výlučných a volných tříd.
Z nebezpečných věcí, spadajících pod název výlučných tříd (1 a 7), smějí být převzaty k přepravě pouze ty, které jsou vyjmenovány v ustanoveních, a to jen za daných podmínek. Ostatní věci těchto tříd jsou z přepravy vyloučeny.
Ve většině tříd nebezpečnosti jsou nebezpečné látky a předměty dále členěny vzhledem ke svým chemickým a fyzikálním vlastnostem do skupin pod jednotlivé číslice a písmena. Dohoda ADR se vztahuje rovněž na přepravu nebezpečných odpadů. Tyto odpady obsahují nebezpečné látky podléhající dohodě ADR a splňují přílohou A stanovená kritéria nebezpečnosti. Pro zařazování nebezpečných odpadů, které jsou tvořeny směsí různých nebezpečných látek do jednotlivých tříd a pod jednotlivá písmena, jsou v příloze A dohody ADR stanoveny zvláštní podmínky.
POVINNOSTI ODESÍLATELE
Odesílatel odpovídá za zařazení konkrétní nebezpečné látky nebo odpadu do třídy nebezpečnosti (včetně příslušné číslice a písmena). Z tohoto zařazení se odvíjejí všechny další požadavky dohody ADR na balení, označování a silniční přepravu včetně technických a technickoprovozních požadavků na vozidla. Zvláštní pozornost je třeba věnovat látkám a předmětům, které nejsou uvedeny jmenovitě a zařazují se pod položku "jinde nejmenované".
Zařazení nebezpečných věcí do třídy má podstatný vliv na druh, materiál a odolnost použitého obalu pro k expedici a transport. Není-li dovolena přeprava nebezpečných věcí ve volně loženém stavu ve vozidlech, kontejnerech nebo cisternách, je odesílatel povinen věci zabalit do předepsaných obalů nebo velkých nádob pro volně ložené látky (IBC), které byly schváleny pro většinu tříd nebezpečnosti.
Schválené obaly a IBC musí být opatřeny předepsaným kódovým označením (například UN 1A1/Y1.4/150/83...), které bylo na obal nebo IBC vyraženo nebo jinak trvale vyznačeno výrobcem na základě atestace autorizovanou zkušebnou. Samostatná ustanovení ve vztahují na nádoby pro přepravu plynů třídy 2 a radioaktivních látek třídy 7.
Jednotlivé členské státy dohody ADR mohou mezi sebou uzavírat zvláštní dvoustranné nebo mnohostranné dohody. Na jejich základě se určité přepravy mohou provádět odchylně od ustanovení dohody ADR za méně přísných podmínek. Pokud se provádí přeprava nebezpečných věcí podle této zvláštní dohody, musí mít řidič vozidla kopii jejího hlavního textu s sebou.
PRO PŘÍPAD NEHODY
Odesílatel je povinen zajistit "Písemné pokyny pro případ nehody nebo mimořádné události" a předat je řidiči nejpozději při nakládce. Odesílatel za obsah těchto pokynů plně odpovídá a je povinen:
[*] písemně potvrdit, zda nebezpečné věci předávané k přepravě podléhají dohodě ADR a smějí se podle ní přepravovat,
[*] zařadit věci do třídy, pokud podléhají dohodě ADR,
[*] předepsaným způsobem je zabalit,
[*] označit je bezpečnostními značkami,
[*] v případě dvou nebo více druhů nebezpečných věcí v jednom společném obalu (kusu) písemně potvrdit, že jejich společné balení není zakázáno,
[*] dopravci předat předepsané písemné pokyny pro případ nehody a informovat ho o charakteru nebezpečí,
[*] před nakládkou se přesvědčit, zda řidič i vozidlo splňují předepsané požadavky (především zda řidič má platné ADR - osvědčení),
[*] v případě, že nejsou dopravcem splněny předepsané požadavky, nakládku nebezpečných věcí odmítnout,
[*] zajišťovat školení a ochranné pomůcky pro zaměstnance podílející se na přepravě nebezpečných věcí,
[*] plnit povinnosti vyplývající z platných předpisů.
Řidič by měl před odjezdem vše řádně překontrolovat, aby se pak vyhnul eventuálním nepříjemnostem jako jsou úniky nebezpečné látky z ložné plochy, nesprávně uložený, resp. upevněný náklad nebo kontrola ze strany policie nebo jiného oprávněného orgánu.
PETR KOUDELKA,
ČSAD EDUKO Ostrava, s. r. o.
Tab. 1 Třídění věcí podle druhu nebezpečí
Třída 1 Výbušné látky a předměty výlučná třída
Třída 2 Plyny volná třída
Třída 3 Hořlavé kapaliny volná třída
Třída 4 Hořlavé tuhé látky volná třída
Třída 4.2 Samozápalné látky volná třída
Třída 4.3 Látky, které při styku s vodou vyvíjejí hořlavé plyny volná třída
Třída 5.1 Látky podporující hoření volná třída
Třída 5.2 Organické peroxidy volná třída
Třída 6.1 Jedovaté látky volná třída
Třída 6.2 Infekční látky volná třída
Třída 7 Radioaktivní látky výlučná třída
Třída 8 Žíravé látky volná třída
Třída 9 Jiné nebezpečné látky a předměty volná třída
Tab. 2 Rozdělení látek a předmětů třídy 2 podle chemických vlastností
O podporující hoření
F hořlavé
T jedovaté
TF jedovaté, hořlavé
TC jedovaté, žíravé
TO jedovaté, podporující hoření
TFC jedovaté, hořlavé, žíravé
TOC jedovaté, podporující hoření, žíravé