Transformace energetiky Polsko přijde na 450 miliard zlotých

Přechod k čistějším zdrojům energie bude Polsko do roku 2045 stát odhadem 450 miliard zlotých (2,6 bilionu Kč). V rozhovoru se soukromou rozhlasovou stanicí RMF to řekl vládní zmocněnec pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. Polsko vyrábí většinu elektřiny z uhlí, jeho podíl ale plánuje snížit kvůli rostoucím nákladům na emise oxidu uhličitého.

"Transformace nás bude stát hodně. V tuto chvíli je těžké ji přesně stanovit. Vypočítali jsme, že do roku 2045 bude transformace v elektrické soustavě stát přibližně 450 miliard zlotých," řekl Naimski.

Polsko v příštích 30 letech zavře své uhelné elektrárny a nahradí je elektrárnami na plyn, větrnými elektrárnami na moři a jadernými elektrárnami, dodal zmocněnec.

Naimski také řekl, že první jaderná elektrárna má být postavena na severu Polska, v obci Lubiatowo nebo v obci Žarnowiec. Druhá pak v centrální části země, a to v obci Belchatów, kde je teď největší evropská hnědouhelná elektrárna. Třetí může být postavena v obci Patnów.

Polsko chce začít se stavbou první jaderné elektrárny v roce 2026, dodal Naimski. V provozu by měla být v roce 2033, uvedla agentura Reuters.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down