Tisíce sudů s nebezpečným styrenem zůstávají na skládce u Litvínova

Na skládce Celio u Litvínova na Mostecku stále leží tisíce sudů s nebezpečným styrenem, které inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) objevili už v létě 2021. Firma Celio zatím nedostala stavební povolení na stavbu betonového sarkofágu, který by měl odpad zabezpečit. Jako alternativu zvažují uložení odpadů do mobilních ocelových kontejnerů. Okolo navážky postavili plot a místo neustále hlídá policie, protože případ stále vyšetřují. Styrenové smoly pocházejí ze staré ekologické zátěže z Nelahozevsi a představují celkem 3202 tun odpadu, tedy až 16 000 sudů o objemu 200 litrů. Podle mluvčí inspekce Miriam Loužecké pravděpodobně na skládce stále leží celé množství těchto nebezpečných odpadů.

Problémy s povolením a likvidací

Firma Celio připravila projekt na likvidaci styrenu, ale hasiči s ním nesouhlasili, a proto úřady stavební povolení nevydaly. Tekuté styrenové smoly by měli postupně odvážet do spaloven s volnou kapacitou, zatímco pro polotekuté smoly stále hledají vhodné řešení. Odstranění pevného zpolymerovaného obsahu plánují přímo na skládce v souladu s odpadovou legislativou. ČIŽP od nálezu omezila provoz skládky a zakázala příjem nových odpadů i manipulaci s uloženými styrenovými sudy v postižených sektorech.

Vyšetřování a spory

Policie stíhá osm fyzických osob a jednu právnickou osobu pro zločin obecného ohrožení, pokus o podvod, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení pravidel hospodářské soutěže. Ministerstvo financí vypsalo zakázku na likvidaci styrenu, kterou získala firma Aquatest s nejnižší nabídkou přes 26,3 milionu korun bez DPH. Ta se zavázala odpad ekologicky zlikvidovat, ale místo toho sudy odvezla na skládku a zakryla je dalším odpadem.

Město Litvínov a Ústecký kraj kritizují rozhodnutí ponechat část sudů na skládce a usilují o jejich úplné odstranění. Starostka Litvínova odmítla legalizaci situace a podala odvolání, které ministerstvo životního prostředí zamítlo. Krajský úřad a inspekce schválily projektovou dokumentaci, která počítá s postupným přemístěním sudů do zabezpečených kójí a jejich rozdělením podle míry polymerizace. Ústecký kraj však požaduje, aby odpad odstranili na místě technicky způsobilém a nechce být odpadištěm pro odpady z jiných regionů.

Sklady jsou pod stálým dohledem inspekce a policie, která pokračuje ve vyšetřování trestných činů spojených s uložením nebezpečného odpadu. Provoz skládky zůstává omezený a platí zákaz přijímat nové odpady do postižených sektorů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down