Těžit uhlí na severu Čech se podle ekologů přestane před rokem 2038

Ekologické organizace nepřekvapilo oznámení o posunu termínu konce těžby hnědého uhlí na severu Čech z roku 2050 na rok 2038. Jiří Koželouh z Hnutí Duha a Jan Rovenský z Greenpeace se shodli, že dolování skončí daleko dříve, někdy kolem roku 2030, a to s ohledem na vývoje na trhu.

Uhelná komise doporučila ukončit v zemi využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák řekl, že těžit hnědé uhlí ve chvíli, kdy by se už nemohlo v Česku využívat, se nevyplatí. Nevyloučil ani dřívější konec těžby. "Je to celkem logické. V tuhle chvíli ekonomické výhledy jsou takové, že uhlí skončí daleko dříve než v roce 2038, spíš tak kolem roku 2030. Jde o to, aby se na to připravila celá ČR a její energetika. Nepřekvapuje mě, že ČEZ toto říká, ve skutečnosti musí přemýšlet, že se bude těžit kratší dobu," uvedl Koželouh.

Rok 2038 je podle Rovenského s ohledem na vývoj na trhu pozdě. "Kdybych se měl vsadit, tak bych se vsadil, že těžba a spalování uhlí skončí před rokem 2030, a to úplně nezávisle na tom, co domluví Uhelná komise nebo co domluví vláda, ale čistě kvůli vývoji na trhu. Cena emisní povolenky přes 60 eur je pro uhlí smrtící, v tu chvíli bez dotací sektor nemá šanci přežít. V tuto chvíli není rozdíl mezi rokem 2038 a 2050, protože oba jsou naprosto nerealistické," řekl Rovenský.

Severočeské doly mají povolení těžit do roku 2030. V roce 2015 vláda rozhodla o prolomení limitů po tomto termínu v dole Bílina. Proti tomu tehdy protestovali kromě jiných ekologové. "Je pro mě jistým zadostiučiněním, že nám vývoj dal za pravdu. Je podle mě nesmysl nyní připravovat těžbu po roce 2030," uvedl Rovenský. Také podle Koželouha musí nyní ČEZ, pod který Severočeské doly patří, velmi zvažovat, zda připravovat těžbu po roce 2030 s ohledem na růst cen emisních povolenek a vývoj klimatické politiky Evropské unie. "Je hodně rizikové do toho investovat," uvedl Koželouh.

Doly žádají o prodloužení termínu do roku 2035. Ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2019 kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). "Nyní se pracuje na plánu otvírky, přípravy a dobývání, abychom následně mohli získat povolení k hornické činnosti," řekl mluvčí SD Lukáš Kopecký. "Bedlivě očekáváme jakékoliv správní řízení, které by se týkalo rozšíření. Proběhla EIA a od té doby se nic neděje. Zřejmě se vyčkává a příští rok se řekne, že těžba skončí v roce 2030," uvedl Rovenský.

Ekologové prosazují, aby zaměstnanci SD dostali příspěvky ve formě výsluhy stejně jako pracovníci v jiných uhelných společnostech. Příspěvek lidé dostávají na zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby uhlí nebo uranu. Jeho výše závisí na odpracované době a věku pracovníka. "Příspěvek by měli dostávat všichni, kteří jsou přímo spjati s uhelným průmyslem," uvedl Koželouh. Podle něj je nutné se připravit na to, že těžba skončí dřív a najednou tak zaměstnání opustí větší množství lidí. "Další věcí je příprava rekvalifikací, které mohou být placeny z Fondu spravedlivé transpformace. Třetí důležitou záležitostí je investice do projektů v uhelných regionech, aby právě tam pracovní místa byla," dodal Koželouh.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down