Teplárny získají 1,4 miliardy korun na ukončení spalování uhlí

Prvních šest tepláren získalo z Modernizačního fondu 1,4 miliardy korun na přechod na čisté zdroje energie. Modernizovány budou teplárny ve Frýdku-Místku, Karviné, Táboře, Kolíně, Plané a Dvoře Králové. Výzva je určena pro menší projekty, vyplývá z tiskové zprávy Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR.

Modernizace tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit uhlí novými zdroji tepla, si vyžádá investice za více než 160 miliard korun. Ve fondu budou mít teplárny k dispozici přibližně 80 miliard korun. Příjem žádostí z výzvy HEAT 1/2021 pokračuje do 14. ledna.

"Modernizační fond jsme v květnu letošního roku jako první otevřeli teplárnám. Právě je totiž tíží vysoké ceny emisních povolenek. Je to problém především menších výrobců tepla, kteří musí poměrně rychle spustit nové technologie, které nahradí dnešní uhelné kotle,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Teplárna ve Sviadnově ve Frýdku-Místku, kterou vlastní společnost Veolia, bude kompletně ekologizována. Už nyní se podstatná část tepla vyrábí z biomasy, její podíl chce vlastník ještě navýšit. Současně přestaví stávající uhelné kotle na zemní plyn, který bude sloužit jako doplňkové palivo. Dekarbonizace Teplárny Frýdek-Místek má stát 430 milionů korun, z Modernizačního fondu dostane dotaci 226 milionů korun.

Veolia uspěla i s dotační žádostí na dekarbonizaci teplárny v Karviné. Dalšími podpořenými projekty jsou plynofikace teplárny v Táboře, dekarbonizace elektrárny Kolín, přechod na biomasu v teplárně v Plané a horkovodní biomasová a plynová kotelna ve Dvoře Králové.

Ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman si od transformace slibuje čistší ovzduší a cenově dostupné teplo. "Veškeré žádosti, které budou předkládány i po naplnění alokace výzvy, budou v případě splnění všech stanovených podmínek zařazeny do zásobníku. Prostředky na podporu budou navýšeny z dalších financí zobchodovaných emisních povolenek," uvedl.

Vedle tepláren získaly z dotací Modernizačního fondu podporu i fotovoltaické elektrárny. Budou postaveny v Dlouhém Újezdě na Tachovsku, ve Zlonicích na Kladensku nebo v Mydlovarech v Jihočeském kraji. Dotaci získalo osm projektů, které si rozdělí skoro 45 milionů korun.

Kromě projektů z Modernizačního fondu půjde také 100 milionů korun pěti desítkám projektů z Národního programu Životní prostředí. Polovina z těchto peněz je určena k podpoře environmentálního vzdělávání. Nové projekty budou spuštěny také ve 24 obcích, které mají problém se zásobováním pitnou vodou. Z Národního programu Životní prostředí získaly dotaci na zdroje pitné vody. Například obec Okounov na Chomutovsku posílí v Kotvině zdroj vody, v Chlístově na Klatovsku udělají hydrogeologický vrt a v Kruhu na Semilsku vybudují zdrojovou základnu veřejného vodovodu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down