Teplárny nestojí o biomasu

Od 1. ledna 2013 došlo ke změně legislativy a nastavení podpory spoluspalování biomasy s uhlím. Paradoxně byla nejvíce postižena kombinovaná výroba elektřiny a tepla, tedy využití biomasy s vyšší účinností v teplárnách. Těm se přestává její spalování vyplácet a proto ho omezují. "Spoluspalování...

Od 1. ledna 2013 došlo ke změně legislativy a nastavení podpory spoluspalování biomasy s uhlím. Paradoxně byla nejvíce postižena kombinovaná výroba elektřiny a tepla, tedy využití biomasy s vyšší účinností v teplárnách. Těm se přestává její spalování vyplácet a proto ho omezují.

„Spoluspalování biomasy jsme museli pozastavit v Krnově, Olomouci, Přerově a Frýdku-Místku a výrazně omezit v Karviné i Kolíně. Letos spálíme o 60 tisíc tun biomasy méně než vloni,“ uvedl Zdeněk Duba, předseda představenstva Dalkia Česká republika, a. s. „Spoluspalování biomasy s uhlím budeme muset výrazně zredukovat, biomasu přednostně využijeme v energobloku na samostatné spalování,“ potvrdil pro ČTK situaci ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.


Zásah do systému podpory poškozuje nejen teplárny a producenty štěpky, ale mohou na něj nakonec doplatit i odběratelé elektřiny. Spoluspalováním biomasy se roce 2011 vyrobilo 723 GWh zelené elektřiny a podpora činila 635 milionů korun. Fotovoltaické elektrárny vyrobily ve stejné době 2182 GWh, tedy zhruba trojnásobek, ale jejich podpora přesáhla závratných 20 miliard Kč. Byla tedy na jednotku vyrobené elektřiny více než 30krát vyšší.

Snížení dotací omezuje využití biomasy pro spoluspalování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *