25.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tchaj-wan zvažuje spolupráci ve výrobě čipů se třemi evropskými státy, včetně Česka

Tchaj-wan zvažuje spolupráci ve výrobě čipů se třemi evropskými zeměmi, a to s Českou Republikou, Slovenskem a Litvou. Řekl to tchajwanský ministr Národní rozvojové rady Kung Ming-sin. Tchaj-wan s těmito třemi zeměmi vytvoří pracovní skupiny, které se budou zabývat spoluprací při výrobě čipů, a zároveň poskytne stipendia na technické vzdělávání, dodal. O pozornost tchajwanských producentů čipů se uchází Brusel. Přeje si, aby vyráběli také v Evropské unii, připomíná agentura Reuters.

Tchaj-wan je technologickou velmocí, sídlí tam firmy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) a další. Ostrovní stát se dostal do popředí snahy o vyřešení globálního nedostatku čipů. Výrobu kvůli jejich nedostatku omezují hlavně automobilky, nedostatek klíčových součástek se projevuje i v segmentu spotřební elektroniky.

Společnost TSMC buduje v americkém státě Arizona závod za 12 miliard dolarů (více než 272 miliard Kč). Navzdory snahám EU firma ale zatím neprojevila zájem obdobně investovat i v Evropě.

"Celý dodavatelský řetězec polovodičů je obrovský. Různé země v něm mohou zastávat odlišné role," konstatoval ministr Kung, jenž v říjnu navštívil Českou republiku, Slovensko a Litvu. Všechny tři země o spolupráci ve výrobě čipů projevily zájem.

EU ani jednotlivé členské státy Tchaj-wan jako samostatný stát neuznávají, neudržují s ním ani oficiální diplomatické vztahy. Tchaj-wan má demokratické zřízení, jeho území si ale na základě politiky jedné Číny nárokuje Peking a drtivá většina zemí to respektuje, vedle EU například i Spojené státy. Samostatný Tchaj-wan uznává jen 15 zemí, většinou menších. Tchaj-pej se snaží posílit vztahy s EU, zdůrazňuje přitom společné hodnoty svobody a demokracie.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down