Tašky na třídění mění návyky domácností

V červnu 2012 rozdala městská společnost OZO Ostrava do 130 tisíc domácností v Ostravě sety tašek na třídění odpadu. Novinka, která nemá v tomto rozsahu v ČR obdoby, měla usnadnit třídění odpadu v ostravských domácnostech a přimět ke třídění i ty, kteří původně odpad vůbec netřídili. Průzkumem bylo...

V červnu 2012 rozdala městská společnost OZO Ostrava do 130 tisíc domácností v Ostravě sety tašek na třídění odpadu. Novinka, která nemá v tomto rozsahu v ČR obdoby, měla usnadnit třídění odpadu v ostravských domácnostech a přimět ke třídění i ty, kteří původně odpad vůbec netřídili. Průzkumem bylo nyní zjištěno, že 77 procent domácností tašky ke třídění i po pěti měsících skutečně používá a že tašky přivedly ke třídění 19 procent dotázaných.


Na podzim loňského roku pak proběhlo dotazníkové šetření, jak Ostravané tašky přijali. „Sběr dat probíhal v šesti stech domácnostech centrálních i okrajových částí města Ostravy,“ říká tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová a pokračuje: „Výsledky potvrdily, možná i předčily naše očekávání. Ještě po pěti měsících od distribuce tašek je téměř 77 procent dotázaných domácností ke třídění skutečně používá, přes 60 procent respondentů se domnívá, že díky taškám se zvýšilo množství vytříděného odpadu v jejich domácnostech, a 87 procent dotázaných Ostravanů by tašky doporučilo k distribuci i v jiných městech.“

Tašky změnily postoje občanů – 19 procent Ostravanů totiž uvedlo, že začalo odpad třídit právě po doručení tašek na třídění odpadu. „V říjnu tohoto roku jsme dosáhli letošního maxima u svozu separovaných složek odpadu – 779 tun, u plastů dokonce absolutního historického maxima – 335 tun (průměr ostatních měsíců letošního roku je 279 tun). Pozorujeme i pokles produkce odpadu směsného,“ říká Karel Belda, ředitel společnosti OZO Ostrava. Zvýšená míra separace odpadu znamená také možnost získat větší příspěvek za třídění od společnosti EKO-KOM, a snížit tak schodek mezi výší vybraných poplatků a skutečnými náklady na svoz odpadu ve městě.

Zavedení tašek na třídění odpadů změnilo alespoň některé zvyky domácností v Ostravě.

Komentáře ke článku 1

  • Jiří Škarpich

    Tašky pro tříděný odpad jsou velmi dobrý nápad.Jenže některé už po těch letech třídění,jeví známky opotřebení,ne-li rozpadu a rád bych věděl,zda je možné někde koupit novou(u mně konkrétně žlutou-plasty).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *