Svozová firma SAKO Brno dokončuje stavbu dotřiďovací linky

Svozová firma SAKO Brno dokončuje stavbu automatické dotřiďovací linky za 330 milionů korun. V areálu firmy už stojí jak budovy příjmu a výdeje odpadu, tak i samotná hala linky. V létě se do ní budou instalovat technologie, funkční by měla být od podzimu. Linka bude ročně zpracovávat 7000 tun plastu a 8000 tun papíru.

Současná linka je podle společnosti kapacitně na hranici svých možností, množství plastového odpadu přitom neustále stoupá. Jen z brněnských ulic se nyní sváží pětkrát více plastů než před deseti lety. "Z kapacitních důvodů jsme loni dokonce museli část papírového odpadu navážet k dotřídění jinému zpracovateli, abychom mohli zvládnout množství navezeného plastu," uvedl předseda představenstva společnosti Filip Leder.

Právě to má budovaná linka změnit. Automatické technologie strojově vytřídí značné množství materiálu za hodinu a zároveň rozšíří spektrum roztříditelných plastů. Operační program linky rozpozná plasty podle tvaru, složení a dokonce i barev. Separátory je pak rozdělí na 2D části (sáčky, fólie) a 3D části (kelímky, vaničky, konzervy). V lince bude zabudována také soustava separátorů magnetických a nemagnetických kovů, které umožní sběr plechovek či hliníkových obalů. Takzvaný rozbalíkovač si poradí i s odpadem uloženým v pytlích a naruší jej tak, aby na třídicí linku postupoval už volně uložený. Lis s kapacitou šest tun za hodinu následně slisuje roztříděný plast a papír do balíků určených k dalšímu zpracování.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že Brno bude schopno rázem zpracovat nejméně dvojnásobné množství plastu a papíru a s recyklací pomoci širokému okolí města. Technologie totiž zvládne k recyklaci připravit až 4,5 tuny odpadu za hodinu. "Velkokapacitní linka pomůže našemu regionu plnit cíle na materiálové vytřídění k recyklaci. Stroje pracují s 90procentní čistotou třídění, což je tak vysoké procento, že bude mít smysl dotřidovat také odpad z jinde provedeného ručního třídění," uvedl Hladík.

Nyní už stojí hala dotřiďovací linky, která je 66 metrů dlouhá, 32 metrů široká a 15 metrů vysoká. Na ni navazuje hala o rozměrech 60 krát 29 krát devět metrů, v níž se bude soustředit navezený materiál i zpracované balíky určené pro další recyklaci. Zapotřebí bylo vybudovat i čtyři metry vysokou a deset metrů dlouhou opěrnou zeď na zajištění stability přiléhajících svahů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down