Svoz elektroodpadu z domova

Službu bezplatného svozu elektroodpadu z domácností nazvanou "Buď líný" si objednalo celkem 781 zákazníků. Za dva roky fungování tak projekt zbavil české domácnosti již 157 tun vyřazených elektrospotřebičů. Nejčastěji službu využívají obyvatelé hlavního města Prahy, odkud pochází téměř 43 %...

Službu bezplatného svozu elektroodpadu z domácností nazvanou „Buď líný“ si objednalo celkem 781 zákazníků. Za dva roky fungování tak projekt zbavil české domácnosti již 157 tun vyřazených elektrospotřebičů. Nejčastěji službu využívají obyvatelé hlavního města Prahy, odkud pochází téměř 43 % svezeného elektroodpadu. Druhým nejaktivnějším městem je přitom překvapivě jihočeský Tábor, odkud bylo jen za poslední rok svezeno 4,2 tuny nepotřebných spotřebičů.

„Nejčastěji si lidé objednávají odvoz v tradiční době podzimního a jarního úklidu. O svoz elektroodpadu je v tuto dobu zájem nejen v domácnostech, ale i ve firmách, školách a dalších institucích. Oblíbené je ale i období velkých letních prázdnin, kdy se lidé kromě odpočinku či péče o děti věnují rovněž úklidu domácnosti,“ uvedl Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která projekt Buď líný realizuje. „Nejvíce se lidé touto cestou zbavují chladniček a mrazáků, ale také dalších velkých domácích spotřebičů, jako jsou sporáky, pračky, myčky a televizory. Nemusí tak s nimi vážit cestu do sběrného dvora,“ doplnil Kubernát.

Službu Buď líný si mohou lidé objednat, pokud mají doma alespoň 25 kg elektroodpadu. Staré elektro včetně baterií, zářivek či DVD stačí zabalit do vhodné krabice a udělat telefonickou či on-line objednávku. U objednávek svozu nad 150 kg již není třeba spotřebiče speciálně balit. Statistiky projektu přitom ukazují, že lidé si obvykle nechávají odvést větší množství elektropřístrojů.

PODÍL KRAJŮ NA MNOŽSTVÍ SVEZENÉHO ELEKTROODPADU V RÁMCI SLUŽBY BUĎ LÍNÝ

Praha 42,9 %
Jihočeský 9,0 %
Jihomoravský 11,8 %
Karlovarský 1,3 %
Královéhradecký 3,5 %
Liberecký 1,4 %
Moravskoslezský 2,2 %
Olomoucký 1,6 %
Pardubický 1,3 %
Plzeňský 1,3 %
Středočeský 14,2 %
Ústecký 5,6 %
Vysočina 0,3 %
Zlínský 3,5 %

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *