Desetitisíce lidí na Korejském poloostrově, v Číně, ale i v Japonsku mohou být vystaveny radioaktivnímu materiálu, který se rozšířil podzemní vodou ze severokorejského podzemního jaderného komplexu. Podle agentury Reuters to oznámila lidskoprávní organizace Transitional Justice Working Group (JWG), která provedla studii na základě veřejně dostupných dat a zpráv OSN. KLDR obvinění odmítla s tím, že následkem jaderných testů nedošlo k únikům žádného škodlivého materiálu.
Kontaminovaná voda se mohla rozšířit do oblastí, kde leží osm měst spoléhajících na podzemní zdroje pitné vody a kde žije více než milion Severokorejců, uvádí jihokorejská organizace JWG. Podle ní může voda představovat riziko i pro Jižní Koreu, Čínu a Japonsko kvůli pašování zemědělských a rybářských produktů ze Severu. Jihokorejský potravinářský úřad v roce 2015 odhalil devětkrát vyšší než standardní úroveň radioaktivních izotopů cesia v dovezených houbách, které se prodávaly jako čínské produkty, ale ve skutečnosti podle Reuters pocházely ze Severní Koreje.
JWG byla založena v roce 2014, spolupracuje se zdravotnickými i jadernými experty a zaměřuje se na výzkum z otevřených zdrojů. Finance získává z americké Národní nadace pro demokracii, neziskové korporace, kterou financuje americký Kongres, uvedla agentura Reuters.
Severokorejský režim oficiálně přiznal, že vlastní jaderné zbraně v únoru 2005 a od roku 2006 provedl šest jaderných testů, poslední a zatím nejsilnější v září 2017, kdy šlo o test vodíkové bomby. Všechny testy provedla armáda v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto na severovýchodě země asi 100 kilometrů od hranic s Čínou a 200 kilometrů od hranic s Ruskem.
Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy již několik měsíců varují, že KLDR se připravuje na provedení dalšího, sedmého jaderného testu.*
-čtk-