Středočeský kraj pokračuje v přípravě obchvatů obcí kolem ZEVO

Středočeský kraj pokračuje v přípravě obchvatů obcí v okolí plánované spalovny komunálního odpadu ZEVO (zařízení na energetické využití odpadů) v Horních Počaplech na Mělnicku. Zabývá se i vazbami na železniční trať a plánované investice Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), řekl dnes na tiskové konferenci hejtmančin náměstek pro silniční infrastrukturu Martin Kupka (ODS).

Investorem stavby spalovny bude energetická firma ČEZ, zhotovitele chce vybrat do konce roku 2022. Samotná stavba za několik miliard korun potrvá zhruba dva až tři roky.

Podle Kupky se připravují projekty na stavbu obchvatů a jedním z témat je i vedení budoucí trasy kolem Cítova. „Komplikace spočívá například v tom, že zčásti pak zasahujeme do území Ústeckého kraje," uvedl s tím, že s obcí kraj jedná.

Likvidaci odpadu bude od roku 2030 nutné podle zákona zajistit jiným způsobem než skládkováním. Roční kapacita plánovaného zařízení ZEVO je stanovena na 320 000 tun ročně. Středočeský kraj je nejlidnatějším regionem v ČR a vyprodukuje nejvíc komunálních odpadů ze všech krajů včetně Prahy, množství odpadu každoročně stoupá. Část obyvatel z okolí plánované spalovny se obává například dopravní zátěže či nárůstu emisí. Právě obchvaty, které odvedou dopravu mimo centra obcí, by měly pomoci případnou zátěž snížit.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down