Strakonický Dudák jako druhý velký pivovar plánuje omezit prodej piva v PET lahvích

Strakonický pivovar Dudák chce snížit počet plastových lahví, do kterých stáčí pivo. Přidá skleněné lahve. Do plastu stáčí Dudák své nefiltrované pivo Sklepák, ročně asi 330 hektolitrů, 0,5 % výstavu. Kromě litrových PET lahví nabízí od března i skleněné litrové lahve, vratné a zálohované.

„Doufáme, že tomu (sklu) lidé dají přednost. Dáme rok přechodné období, aby si zvykli, že Sklepák bude i ve skle. Po roce bychom rádi plasty zrušili,“ uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus. Skleněné lahve budou zálohované částkou 50 korun. Prodej Sklepáka v plastu zatím ale nekončí. Dudák bude nabízet obě varianty a vyčká, čemu dají zákazníci přednost.

Strakonický pivovar Dudák zvýšil loni meziročně výstav o 120 hektolitrů, uvařil 57 223 hektolitrů piva. Ročně prodá 60 % piva v sudech a 40 % v lahvích, přičemž klesá poměr prodaného točeného piva na úkor baleného. Na stáčírnách pracuje v Dudáku 12 lidí. Jediný český pivovar, který vlastní město, měl v roce 2018 čistý obrat 92,6 milionu korun a zisk po zdanění přes 223 000 korun. Výsledky za loňský rok dosud nezveřejnil.

Například Budějovický Budvar pivo v PET lahvích neprodává, ani to neplánuje. „V minoritním objemu používáme PET jednocestný sud pro export do vzdálených destinací, který zabezpečuje garanci kvality piva a je plně recyklovatelný,“ řekl v lednu ředitel Budvaru Petr Dvořák. V budvarské stáčírně piva pracuje kolem 80 lidí.

Konec plastů oznámil koncem loňského roku také pivovar Gambrinus ze skupiny Plzeňský Prazdroj. Jako první velký pivovar v ČR přestal od letošního roku stáčet a prodávat pivo v PET lahvích. Podle serveru Novinky.cz díky tomu pivovar sníží roční produkci plastu o 334 tun.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down