10.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní lesy budou řešit masivní nárůst bioodpadu; orkán Sabine poničil zhruba milion kubíků dřeva

Lesníci předpokládají, že nejvíce budou poškozené porosty zasažené kůrovcem, které hůře odolávají bořivému větru. Finanční ztráty podnik zatím nevyčíslil.

"Vítr stromy buď zlomil, nebo vyvrátil. Skutečný rozsah škod upřesníme později, až se vítr utiší a lokality budou přístupné. Vstup do lesů nyní rozhodně nedoporučujeme," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Orkán Sabine Česko zasáhl v noci na dnešek. Na Sněžce dosáhl v nárazech rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, v nížinách měl rychlost v nárazech asi 100 kilometrů za hodinu. Dosud největší větrnou kalamitu v historii státních lesů způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Poničený materiál představuje zhruba 7 % loňské těžby

Loňská těžba v lesích státního podniku kvůli kůrovcové kalamitě vzrostla o 30 % na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových. Dosud odhadovaný milion metrů krychlových zničeného dřeva po orkánu Sabina tak představuje přibližně 7 % loňské těžby. Samotná těžba kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 % na 9,71 milionu metrů krychlových. Těžba dřeva poničeného větrem loni dosáhla zhruba 2,42 milionu metrů krychlových.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží v tom, že podnik ve své strategii počítá do roku 2023 se ztrátovým hospodařením. Za loňský rok by měly být LČR ve ztrátě na úrovni jedné miliardy korun. Předloni měly zisk 70 milionů korun.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down