Stát uvolní dvě miliardy korun na obnovu čistíren, vodovodů a kanalizací po povodni

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil, že vláda poskytne ze státního rozpočtu dvě miliardy korun obcím na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. Finanční prostředky začne rozdělovat prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR z mimořádné výzvy „Obnova infrastruktury pro životní prostředí“ 9. října.

Financování trvalých i dočasných řešení

„Ničivé zářijové povodně způsobily především v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve Frýdlantu na Liberecku značné škody na veřejných zařízeních a objektech. Na řadě míst musely obce provizorně zajistit dodávky pitné vody, poškozeny byly čistírny i čerpací stanice odpadních vod a také vodovodní i kanalizační řady. Je proto nezbytné co nejrychleji obnovit veškerou základní infrastrukturu, přívod pitné vody, obnovit hlavně kanalizace a čistírny odpadních vod, abychom umožnili lidem v postižených obcích návrat k běžnému životu a pokud možno minimalizovali dopady nefungujících zařízení na životní prostředí. Rychlá a efektivní pomoc je klíčová i s ohledem na blížící se příchod zimy, proto jsou připraveny pro postižené oblasti dvě miliardy korun s možností navýšení dalších prostředků, budou-li potřeba. Výše příspěvku dosáhne v tomto případě až 100 % celkových nákladů, a skutečná výše dotace bude pokrácena o vyplacené pojistné plnění,“ zdůraznil ministr Petr Hladík.

Podpora na likvidaci škod a odstranění následků povodní bude vlastníkům veřejné vodohospodářské infrastruktury dostupná již od středy 9. října. Finanční prostředky mohou využít obce na zprovoznění základní vodohospodářské infrastruktury určené pro veřejnou potřebu. Z uvolněných peněz opraví zaplavené a poničené zdroje pitné vody, čistírny odpadních vod a související objekty, vyčistí a zprovozní vodovodní sítě, kanalizační stoky ale i domovní přípojky. Zafinancovat mohou i dočasná řešení na zajištění pitné vody a odvod odpadních vod.

Povodeň silně zasáhla například Moravskoslezský kraj a město Ostravu. „Škoda, kterou způsobily povodně v Ostravě na vodohospodářské infrastruktuře, je významná. Havarijní stav ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze, která se ocitla zcela pod vodou, intenzivně řešíme od prvních okamžiků a znovuobnovení jejího provozu je pro nás prioritou. Voda například zasáhla i dokončovanou stavbu rozvodny na přivaděči D v areálu ústřední čistírny odpadních vod, nyní bude zapotřebí většinu prací realizovat opětovně. Řešíme však také nefunkčnost šesti čerpacích stanic odpadních vod v lokalitách Lhotka, Nová Ves, Přívoz a Třebovice. Ale město řeší i řadu dalších situací, aktuální otázkou je nyní například zajištění bydlení pro povodní zasažené obyvatele, kteří se ještě nebudou moci vrátit do svých příbytků. Ten výčet aktivit by byl opravdu velmi dlouhý. Rychlá pomoc je pro nás proto klíčová a jsme za ni vděční. O vážnosti situace v území se ostatně přesvědčili zástupci vlády při svých cestách do zasažených regionů,“ konstatoval Aleš Boháč, náměstek primátora statutárního města Ostrava pro životní prostředí.

Snadnější financování

„Oceňuji rychlost, s jakou ministerstvo zareagovalo na potřeby dotčených vlastníků vodohospodářské infrastruktury. V Ostravě byla dotčena zejména Ústřední čistírna odpadních vod, která je v důsledku zaplavení mimo provoz a její zprovoznění je pro nás nyní absolutní prioritou. Práce na sanaci, repasích a výměnách zařízení probíhají tak nyní velice rychle. Byla již vyklizená správní budova, vyvezen odpad z budov a většina naplaveného odpadu z areálu. Proběhlo napojení správní budovy na elektrocentrálu. Byl demontován vadný VN rozvaděč z hlavní trafostanice a na jeho místo je instalován nový rozvaděč. Na trafostanici se vysušují rozvaděče nízkého napětí a desítky servopohonů a elektromotorů byly odvezeny na vysušení a opravu,“ doplnil Petr Konečný, ředitel společnosti Ostravské vodárny a kanalizace.

Cílem aktuální finanční pomoci je co nejrychleji zajistit bezpečné a stabilní podmínky pro dodávky pitné vody a čištění odpadní vody v zasažených oblastech. Mimořádná dotační výzva tak doplňuje další miliardovou podporu, kterou vláda poskytla ze státního rozpočtu zasaženým obcím na okamžitou pomoc domácnostem.

„Samosprávy příspěvek obdrží v plné výši automaticky zálohově po jejím schválení, což výrazně usnadní financování obnovy v postižených oblastech,“ upřesnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Příjem žádostí se v dotační výzvě otevře obcím a společnostem s alespoň polovičním podílem obcí již 9. října 2024 přes systém pro podání žádostí AIS SFŽP ČR na webu zadosti.sfzp.cz a potrvá do 31. března 2025. V případě potřeby je stát připraven finanční pomoc navýšit.*

Dokumenty a detaily k výzvě najdou lidé na webu Státního fondu životního prostředí.

-mzp-

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down