Stát odpustí DPH na darované jídlo

Zhruba v polovině prosince by mělo Generální finanční ředitelství vydat nový metodický výklad zákona, který umožní, aby výrobci a obchodníci mohli darovat přebytečné potraviny. Dosud platilo, že z potravin darovaných na dobročinné účely museli platit DPH. "U zboží darovaného potravinové bance bude...

Zhruba v polovině prosince by mělo Generální finanční ředitelství vydat nový metodický výklad zákona, který umožní, aby výrobci a obchodníci mohli darovat přebytečné potraviny. Dosud platilo, že z potravin darovaných na dobročinné účely museli platit DPH.

„U zboží darovaného potravinové bance bude možné ve stanovených případech pro účely výpočtu DPH, která by měla být odvedena dárcem, akceptovat základ daně v minimální hodnotě, který se bude blížit nule, případně i nulu samotnou. Těmito případy budou situace, kdy půjde o zboží blížící se datu spotřeby či jinak nevyhovující pro běžný prodej, avšak stále upotřebitelné,“ říká se ve zprávě, kterou vydalo Ministerstvo financí.

Změna v přístupu státních orgánů umožní potravinovým bankám získávat mnohem jednodušeji potraviny pro dobročinné účely. MF tak vyhovělo sílícímu volání po zjednodušení administrativy v tomto oboru.

Potravinové banky budou mít mnohem lehčí pozici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *