Stát ocenil podnikatelské projekty, například radar nebo tašky z papíru a trávy

Meteorologický radar, přístroj pro zpracování kalů z čistíren či tašky z papíru a trávy získaly ocenění Podnikatelský projekt roku 2022. Uděluje je Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Agenturou pro podnikání a inovace. Soutěž se pořádá od roku 2006 a mohou se jí účastnit firmy, které uskutečnily projekty podpořené z fondů Evropské unie. Projekty letošního ročníku měly podporu z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, ceny získalo 12 firem.

Mezi oceněnými byly společnosti Contipro, BIC Plzeň, Meteopress, Flenexa plus, Hokami CZ, AVAPS, Santal, Wood4You, Stavební huť Slavonice, Teplárna Písek, Papírna Aloisov a Maso Uzeniny Písek. Například firma Meteopress, která poskytuje meteorologické služby, v oceněném projektu vyvinula a uvedla na trh malý meteorologický radar. Má rozměry do jednoho metru krychlového a hmotnost do 50 kilogramů, dosah radaru je až 150 kilometrů.

Společnost Flenexa plus, zabývající se mimo jiné likvidací odpadů, byla zase oceněna za vyvinutí zařízení pro zpracování kalů z čističek odpadních vod. Přístroj je unikátní tím, že se dá převážet, a využít tedy přímo v čistírnách. Papírna Aloisov získala cenu za rozšíření výroby mimo jiné o tašky vyráběné z recyklovaného papírového odpadu s využitím suché luční trávy. Díky projektu také papírna začala vyrábět papírové sáčky na pečivo v obchodech, které podle ministerstva mohou konkurovat cenou mikrotenovým sáčkům.

Ocenění získaly nejen projekty inovativních výrobků. Třeba farmaceutická a kosmetická společnost Contipro dostala cenu za vytvoření vývojového centra pro výrobky, podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň zase za posílení kapacit technologického centra a sdílených kanceláří a Wood4You nebo Stavební huť Slavonice za rekonstrukce a revitalizace budov. Teplárna Písek pak byla oceněna za propojení svého systému s bioplynovou stanicí, díky čemuž může využít zbytkové teplo ze stanice. Firma Maso Uzeniny Písek zase úpravami prostor a zařízení dosáhla úspor energií a bude využívat i odpadní teplo z výroby.

"Podnikatelské projekty roku vybíráme dle kritérií inovativnosti, kvality přípravy projektu, průběhu realizace či závěrečného hodnocení," uvedl k udílení cen náměstek ministra průmyslu pro evropské fondy Marian Piecha. "V případě projektů podpořených z evropských fondů je však významným faktorem pro hodnocení dopad na životní prostředí a celkový přínos pro firmu a její okolí," doplnil.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down