Staré zátěže na jihu Čech

Na jihu Čech eviduje Česká inspekce životního prostředí 27 starých ekologických zátěží. Mezi nejzávažnější patří chemická úpravna a odkaliště Diamo Mydlovary, areál někdejších Jihočeských dřevařských závodů v Soběslavi nebo znečištěný areál Jihočeské plynárenské. Celkové náklady na jejich...

Na jihu Čech eviduje Česká inspekce životního prostředí 27 starých ekologických zátěží. Mezi nejzávažnější patří chemická úpravna a odkaliště Diamo Mydlovary, areál někdejších Jihočeských dřevařských závodů v Soběslavi nebo znečištěný areál Jihočeské plynárenské. Celkové náklady na jejich odstranění í nejsou vyčíslené. „Známé jsou třeba u deseti lokalit, kde v současné době sanace už probíhá, nebo kde se připravuje žádost o peníze z operačního programu Životní prostředí. Na ty je zapotřebí 3,977 miliardy korun,“ řekla ČTK mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Sanace a rekultivace staré ekologické zátěže v lokalitě Mydlovary na Českobudějovicku za 575 milionů korun (z toho 85 % v dotacích) by měla být dokončena na podzim 2010. V úpravně se v letech 1962 až 1991 zpracovalo na 17 milionů tun horniny, ze které se získalo přes 28 500 tun uranu. Po úpravě zůstalo 36 milionů tun kalů. Odpad leží na celkem 270 hektarech. Látky negativně ovlivňují ovzduší i podzemní vody.

Městský úřad Strakonice získal skoro 22 milionů korun na sanaci podzemních prostor hradu, kde leží zhruba 490 tun nebezpečných odpadů. V minulosti zde podnik ZZN skladoval různé chemické přípravky a agrochemikálie, například mořidla a pesticidy i chemikálie na bázi DDT. Půda znečištěná arzenem i rtutí má být vytěžena až na skalní podloží.

Areál v Mydlovarech patří mezi největší staré zátěže u nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *