Staré dřevěné pražce nejsou na prodej

Na popud zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové zkoumá Česká inspekce životního prostředí, jak se nakládá s vyřazenými pražci. Dřevěné železniční pražce totiž patří mezi nebezpečné odpady a nesmí být prodávány lidem k dalšímu využití. V minulosti nebyla tato pravidla dodržována. Pražce tvoří ploty a...

Na popud zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové zkoumá Česká inspekce životního prostředí, jak se nakládá s vyřazenými pražci. Dřevěné železniční pražce totiž patří mezi nebezpečné odpady a nesmí být prodávány lidem k dalšímu využití. V minulosti nebyla tato pravidla dodržována. Pražce tvoří ploty a zídky zahrádek, schody, a někteří kutilové z nich udělali i dětská hřiště. Pražce jsou silně naimpregnovány, navíc jsou znečištěny úkapy z vlaků. Jejich používání na zahrádkách může kontaminovat půdu a podle některých názorů i podzemní vody. Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu by se lidé měli vyhnout kontaktů s nimi.

Správa železniční dopravní cesty prodává vysloužilé pražce pouze firmám oprávněným k nakládání s odpady. Recyklace pražců je nemožná. „Naše informace ale hovoří o tom, že je Správa železniční dopravní cesty prodávala i fyzickým osobám. Nyní to prověřuje inspekce,“ dodala Seitlová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *