Stanovisko o vlivu spalovny odpadů v Rybitví na okolí bude do dubna 2023

Záporné, nebo kladné stanovisko k projektu modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic vydá ministerstvo životního prostředí do dubna příštího roku. Hodnotí vliv na životní prostředí. Město Pardubice, obce v okolí ani veřejnost spalovnu nechtějí. Staví se proti ní 16 let, uvedla dnes pardubická radnice.

Zařízení vlastní AVE CZ od roku 2006. Pokud by firma, která o obnovu odstavené spalovny usiluje, získala kladné stanovisko Ministerstva životního prostředí, potřebuje před zahájením stavby ještě integrované povolení, územní a stavební povolení, což je dlouhodobý proces. Pardubická radnice doufá, že kladné hodnocení nedostane.

Společnost tam chce spalovat až 20 000 tun průmyslového a nemocničního odpadu za rok, což s dvoutýdenní odstávkou představuje ročně 7500 provozních hodin. Firma opakovaně přepracovávala dokumentaci, veřejné projednání se konalo třikrát, poslední bylo v pondělí. Podle zástupců Pardubic nezohledňuje například kumulativní vlivy dalších záměrů v průmyslové lokalitě Semtín, které nebyly dostatečně vyhodnocené, neřešila ani vliv spalovny na kvalitu podzemní vody.

"Přepracovaná dokumentace i přes její úpravy a doplnění stále vykazuje značné nedostatky, spuštění spalovny proto považujeme i nadále za nepřípustné," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Společnost AVE CZ kritiku odmítá. Plánovaná spalovna bude mít podle ní nejmodernější technologie, bude mít několikastupňové čištění spalin, díky tomu splní emisní limity. Zpracovatel dokumentace uvedl, že vlivy na životní prostředí, ovzduší, dopravu a podobně jsou nevýznamné nebo akceptovatelné.

"Spalování odpadu v moderních spalovnách a jeho využití pro výrobu energie je k životnímu prostředí jedním z nejohleduplnějších způsobů, jak můžeme s nebezpečným odpadem vůbec naložit," řekl jednatel a výkonný ředitel AVE CZ Aleš Hampl.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down