Šrotovné přihrálo peníze podvodníkům

Podle svazu německých kriminalistů (BDK) bylo po zavedení šrotovného nelegálně vyvezeno zhruba 50 tisíc aut, určených k sešrotování, do východní Evropy nebo Afriky. Toto množství představuje pět až deset procent automobilů, které měly být sešrotovány, a podle místopředsedy svazu kriminalistů...

Podle svazu německých kriminalistů (BDK) bylo po zavedení šrotovného nelegálně vyvezeno zhruba 50 tisíc aut, určených k sešrotování, do východní Evropy nebo Afriky. Toto množství představuje pět až deset procent automobilů, které měly být sešrotovány, a podle místopředsedy svazu kriminalistů Wilfrieda Albishausenena tím spadlo organizovanému zločinu do rukou zhruba 125 milionů eur (kolem 3,25 miliardy Kč). Německá vláda na šrotovné vyčlenila pět miliard eur.

Spolkový úřad pro hospodářství a kontrolu vývozu (Bafa), jenž žádosti o šrotovné přijímá, odhady BDK odmítá. Prostřednictvím své mluvčí sice připustil, že se případy podvodů vyskytly, ale týkaly se údajně méně než stovky vozů. BDK úřadům vytýká nedostatečnou kontrolu při přidělování šrotovného. Vývoz takových automobilu do ciziny je možný jen s padělanými dokumenty, ale riziko potrestání je podle kriminalistů velmi malé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *