Spuštění společného projektu na zpracování odpadů v Olomouckém kraji je naplánováno na rok 2026

Spuštění chystaného projektu zaměřeného na zpracování komunálního odpadu v Olomouckém kraji je naplánováno na rok 2026. Do systému by se měly zapojit města a obce čítající dohromady asi 300 000 obyvatel, což je polovina krajské populace, řekl předseda spolku Odpady Olomouckého kraje a krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN). Pilířem projektu bude nová linka k dotřídění v Olomouci, díky níž budou samosprávy připraveny na zpřísnění podmínek nakládání s odpady od roku 2030.

Přímými akcionáři odpadového projektu jsou města Olomouc, Přerov, Šumperk, Hranice, Lipník nad Bečvou, Uničov, Litovel, Mohelnice, Konice, Loštice, Bludov, Šumvald, Úsov a spolek Odpady Olomouckého kraje. K akcionářům nyní přibude svazek obcí ze Šternberska. Tento počet akcionářů podle Šmídy zřejmě není konečný. "Už dnes registrujeme další zájemce o zapojení skrze spolek Odpady Olomouckého kraje," uvedl.

Noví členové mají mít lepší podmínky

Především obce z oblastí, ve kterých se do krajského projektu místní samosprávy už zapojily, by podle Šmídy neměly otálet. "Čím zahuštěnější každá obhospodařovaná oblast bude, tím efektivnější bude logistika a o to větších úspor mohou obce dosáhnout," uvedl Šmída,. Podle něj se cena akcií odpadového spolku bude s blížícím termínem spuštění projektu zvyšovat. "Ti, kteří přistoupí později, nemohou mít lepší podmínky než ti, kteří již v projektu jsou. Olomoucký kraj si tyto peníze navíc nenechá, ale nasměruje je právě do podpory projektu, který dává zapojeným obcím jistotu, kam s odpadem po zákazu skládkování v roce 2030," dodal.

Odpadové centrum v Olomouci za 450 milionů korun ročně roztřídí až 50 000 tun směsného komunálního odpadu a sehraje důležitou roli v krajském systému likvidace komunálního odpadu, který dostane na starost Servisní společnost odpady Olomouckého kraje vlastněná hejtmanstvím, městy a obcemi. Linka bude zpracovávat i obsah žlutých popelnic, do kterých má být kromě plastů odkládán také kovový odpad a tetrapakové obaly.

"Projekt Odpady Olomouckého kraje velmi dobře naplňuje vizi, kterou si jeho nositelé stanovili při jeho restartu po roce 2020. Tedy, že města a obce budou řešit nakládání s odpady ve spolupráci s Olomouckým krajem svépomocí a že zisky z tohoto projektu zůstanou v rukách našich členů," řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Projekt nedávno opustil Prostějov

Akcionářem krajského systému byl také Prostějov, který se ale letos rozhodl ze servisní firmy vystoupit. Radnice to zdůvodnila tím, že dostala dvě výhodnější nabídky na řešení odpadového hospodaření. Firma PGP Terminal v nedalekých Mostkovicích plánuje výstavbu zařízení umožňujícího plazmové zplyňování odpadu, nesouhlasí s tím ale více než polovina obyvatel obce. Prostějovská radnice má v záloze ještě spalovnu v Brně, jejíž kapacita se má zvýšit. Pokud bude zavedena zvažovaná záloha na PET lahve, tak krajský projekt podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (PéVéčko) nemůže ekonomicky fungovat.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down