Správa NP Podyjí vyčistila skládku na vřesovišti, pryč je 250 tun suti

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí je čistější, správa parku na sklonku roku 2021 vyčistila skládku v tamním bývalém lomu. Z místa zmizelo více než 250 tun suti. Na vřesoviště se suť dostala ve druhé polovině minulého století, kdy jí místní bývalý lom zasypali.

Správci parku museli na likvidaci skládky použít bagr a odpad vyvezlo několik nákladních aut. "Skládka vznikla na vřesovišti přibližně po roce 1968 na místě menšího selského lomu, ze kterého lidé těžili kamen na stavby a opravy domů v nedalekých Havraníkách," uvedl vedoucí strážní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Bývalý lom byl odpadem zcela zasypán. "Našli jsme v něm především stavební materiál. Nechybělo však ani velké množství kovového odpadu nebo plastových pytlů od hnojiv," uvedl Lazárek. Úklid v místě podle něj bude pokračovat i v dalších měsících. "Do jara zde budeme sbírat zbylé odpadky ještě ručně. Věřím, že se vyčištěný prostor stane novým útočištěm plazů, hmyzu a stepních druhů rostlin," uvedl vedoucí.

Zhruba 90 000 korun na likvidaci této staré ekologické zátěže získala správa parku od ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu. Na vřesovišti na východním okraji národního parku je ještě několik podobných míst. Správa parku je má v plánu vyčistit v následujících letech.

Havranické vřesoviště má přes 100 hektarů, žije zde vzácná teplomilná stepní flóra i fauna. Dominantu tvoří traviny jako kostřavy či ostřice nízká, nebo keříčky jako vřes obecný a kručinka chlupatá. Vyskytují se tam však i vzácné a chráněné druhy rostlin jako koniklec velkokvětý, divizna fialová, smil písečný a kavyl Ivanův, ze živočichů kudlanka nábožná, stepník rudý, dudek evropský nebo strnad zahradní.

Národní park Podyjí spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším oblastem Jihomoravského kraje. Je oblíbeným místem pro pěší a cyklistickou turistiku. Na české straně národního parku je vybudováno téměř 80 kilometrů pěších turistických tras a stejně cykloturistických tras. Přes území parku vedou i dvě trasy pro turistiku na koních.

-čtk-*

Foto: NP Podyjí

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down