Spotřeba polystyrenu po prudkém růstu klesá

V Česku loni klesla meziročně o 9,3 procenta spotřeba pěnového polystyrenu (EPS). Je to první pokles od roku 2000. "Dosud se polystyren využíval ve velké míře při budování novostaveb, například administrativních budov či kancelářských center. Letos předpokládáme, že dojde k nárůstu spotřeby...

V Česku loni klesla meziročně o 9,3 procenta spotřeba pěnového polystyrenu (EPS). Je to první pokles od roku 2000.

„Dosud se polystyren využíval ve velké míře při budování novostaveb, například administrativních budov či kancelářských center. Letos předpokládáme, že dojde k nárůstu spotřeby zejména při renovacích starších domů,“ uvedl pro ČTK předseda sdružení výrobců EPS Pavel Zemene.

Ostatní evropské země na tom byly minulý rok ve spotřebě polystyrenu lépe než Česko. Například Švýcarsko vykázalo růst spotřeby o pětinu, Rakousko o deset procent, Švédsko o osm procent a Německo o čtyři procenta. Na Slovensku se ale spotřeba EPS loni meziročně snížila o 4,1 procenta na 28 000 tun.

Polystyren se v Česku používá hlavně jako izolační materiál ve stavebnictví, kam směřuje až 78 procent produkce. Klesá naopak podíl uplatnění polystyrenu v podobě obalů.

Výrobci vyvíjejí také nové materiály, například novou generaci tepelně izolačních desek na bázi nanotechnologií. Jejich izolační vlastnosti jsou prý až o 20 procent lepší než u klasického polystyrenu a cena je přibližně o pětinu vyšší než u klasického polystyrenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *