Spalovny přijdou o peníze kvůli chybějícímu zákonu

"Nemůžeme financovat spalovny, protože Česko neumí vysvětlit, jak spalovna zapadá do systému nakládání s odpady, který by odpovídal cílům evropské směrnice," uvedl Joseph Hannon, mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika. Česku totiž stále chybí nová národní odpadová strategie....

„Nemůžeme financovat spalovny, protože Česko neumí vysvětlit, jak spalovna zapadá do systému nakládání s odpady, který by odpovídal cílům evropské směrnice,“ uvedl Joseph Hannon, mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika. Česku totiž stále chybí nová národní odpadová strategie.

Plán odpadového hospodářství i zákon o odpadech by podle náměstka ministra životního prostředí Jana Kříže měl být do konce roku zpracován. Zatím ale není jasné, zda a v jakém rozsahu úřad výstavbu spaloven podpoří. Současný evropský trend totiž prosazuje spíše recyklaci. Kříž připustil, že kdyby byla strategie nakládání s odpady hotova před dvěma lety, neměl by ZEVO Chotíkov s penězi z EU problém.

Plzeňská teplárenská už prohlásila, že spalovnu dostaví i bez evropských peněz. Podpora projektu nyní závisí na tom, zda Evropská komise bude vůbec přístupná k závazkům, které by ČR poskytla.

Zastaveny jsou i další projekty, včetně spalovny v Karviné a Mostu-Komořanech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *