Spalování kalů v Čížkovicích

Krajský úřad Ústeckého kraje kontroloval dodržování integrovaného povolení a provozního řádu v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, která začala spalovat kaly z Ostravy. Kontrola neprokázala žádné nedostatky, informovala ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Kontrolováno bylo...

Krajský úřad Ústeckého kraje kontroloval dodržování integrovaného povolení a provozního řádu v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, která začala spalovat kaly z Ostravy. Kontrola neprokázala žádné nedostatky, informovala ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Kontrolováno bylo skladování paliva Geobal4, způsob nakládání s ním a jeho přimíchávání do palivového mixu. V cementárně by se mělo spálit v příštích letech asi 110 000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo. Geobal 4 se přidává do palivovému mixu v poměru 15 procent.


Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství na podzim. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. „Hodnoty jsou plně v souladu s emisními limity v platném integrovaném povolení vydaném ve shodě s evropskou legislativou,“ uvedla pro ČTK Hanáčková.

Cementárna ukončila zimní odstávku, během níž vylepšila prachové filtry. Kdy přesně začne spalování paliva Geobal, které se vyrábí mícháním kalů s vápnem, firma zatím neupřesnila. Ostravské kaly vystřídají v cementářských pecích podobnou hmotu, vytěženou před lety v okolí litvínovského Chemopetrolu. Palivový mix cementárny tvoří ze čtyřiceti procent uhlí, zbytek jsou drcené plasty, gumová drť a kaly.

Emisní limity při pálení kalů jsou podle inspekce v souladu s integrovaným povolením.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *