Autor
Kategorie:
Praxe

Solpap jako první u nás vyrábí "zelené" obaly

Nové obaly z revoluční vlnité lepenky snižují - při zachování ceny i všech požadovaných užitných vlastností - skladovací a přepravní náklady, ale také tzv. uhlíkovou stopu.

Jako první u nás a druhá v Evropě vyrábí česká kartonážka Solpap z Třebechovic pod Orebem přepravní a spotřebitelské obaly z převratné vlnité lepenky Next Board, vyvinuté německou firmou Prowell GmbH. Při výrobě této lepenky se podle jejích výrobců prokazatelně snižuje uhlíková stopa o 15 procent.

Výrobci obalů v České republice v roce 2012 vyprodukovali 266 tisíc tun kartonáže z vlnité lepenky. Pokud by – čistě teoreticky – všichni vyráběli podobné „zelené“ obaly, ročně by v celém odvětví oproti současnému stavu ekologická zátěž klesla až o desetitisíce tun oxidu uhličitého.

NOVÁ STRUKTURA

Úspory stopového množství CO2 spočívají v revoluční struktuře použité vlnité lepenky Next Board i v nově vyvinutých surových papírech pro její výrobu, které Prowell dokáže vyrobit při nižší vsázce vlákniny velmi hospodárně a energeticky úsporně.

„Díky kompaktní geometrii vln a nižší spotřebě surovin jsou obaly Next Box výrazně skladnější a úspornější. To zmírňuje dopady na životní prostředí ve výrobě, v přepravě, skladování a v celkové logistice,“ říká obchodní ředitel firmy Solpap ing. Jiří Horák. Menší objemy a hmotnosti se podle něho příznivě promítají do spotřeby energií, nižší jsou také náklady na recyklaci a likvidaci použitých obalů.

Snížené hodnoty uhlíkové stopy u obalů nové generace potvrzují podle Ing. Horáka jak interní laboratorní údaje firmy Prowell, tak i nezávislá certifikace společnosti TÜV Rheinland.

ZNALOST ŽIVOTNÍHO CYKLU

Uhlíková stopa nových obalů se odvozuje od podrobné znalosti výrobního a přepravního řetězce, tedy celého životního cyklu obalů. Konkrétně jde o součet jednotlivých prokazatelně dosahovaných úspor uhlíkové stopy při výrobě surového papíru v německém závodě Progroup PM2, jeho přepravě k výrobě lepenky, poté obalů a jejich dopravě ke konečnému uživateli.

Od tradičního obalového materiálu se nová vlnitá lepenka, používaná k výrobě obalů Next Box, liší v použití pevnějších krycích i vnitřních papírů se sníženými plošnými hmotnostmi a originální kompaktní konstrukcí kartonových nosných vln včetně jejich důmyslných kombinací. Výrobky se vyznačují větší pevností, skladností a úsporností. Úspory přepravních nákladů díky sníženému přepravnímu objemu dosahují 7 až 15 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *