Solárníci nemají vyřešenou recyklaci

Podle Petra Mauleho, výkonného ředitele České fotovolaické asociace, se zhruba každý desátý provozovatel solární elektrárny dosud nezaregistroval u kolektivního systému a nesplnil tak svou povinnost. Jedná se o zhruba 750 tisíc solárních panelů u dvou tisíc provozovatelů, což představuje dohromady...

Podle Petra Mauleho, výkonného ředitele České fotovolaické asociace, se zhruba každý desátý provozovatel solární elektrárny dosud nezaregistroval u kolektivního systému a nesplnil tak svou povinnost. Jedná se o zhruba 750 tisíc solárních panelů u dvou tisíc provozovatelů, což představuje dohromady zhruba 150 MW.

„Podle zpětné vazby, kterou od provozovatelů máme, hraje při výběru kolektivního systému zásadní roli jeho velikost. Provozovatelé chtějí logicky ze svých poplatků získat zpátky co nejvíce peněz, je pro ně proto výhodné, když se nutné provozní náklady rozdělí mezi co největší počet klientů,“ vysvětlil pro ČTK Maule.

Česká inspekce životního prostředí podle své mluvčí Simony Cigánkové zahrne kontroly registrací solárních elektráren do své činnosti v příštím roce. Podle zákona o odpadech hrozí neregistrovanému provozovateli FVE pokuta až do deseti milionů korun.

U panelů uvedených na trh od počátku letošního roku, musí hradit poplatek za budoucí recyklaci jejich výrobce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *