Sokolovská uhelná se zpracováním odpadů dál počítá, hledá ale vhodné technologie

Sokolovská uhelná a její sesterská skupina SUAS Group dál počítají s tříděním a zpracováním komunálních, ale i průmyslových nebo stavebních odpadů. Původní záměr řetězce třídírny, peletárny a spalování v tlakové plynárně ale musela společnost přehodnotit a nyní hledá vhodné technologie, které by byly ekonomicky schůdné za současných podmínek. Odpad ale zůstane jednou z oblasti, na které se chce SUAS Group zaměřit v souvislosti s přechodem na ekonomiku, která nebude založená na těžbě a zpracování uhlí, řekl předseda dozorčích rad Sokolovské uhelné a SUAS Group Pavel Tomek.

Energeticky náročná peletizace

Když se plánoval řetězec třídění a využití odpadu, v letech 2013 až 2014, počítalo se s tím, že po základním vytřídění se jinak nevyužitelná část odpadu zpracuje do pelet, které se pak spálí v tlakové plynárně. Třídírna samotná už od roku 2019 funguje a je ve zkušebním provozu, dolaďují se postupy třídění. "Nyní ale vedeme polemiku nad tím, jestli využívat peletizaci, protože to je energeticky náročné. Počítalo se se zplyňováním v tlakové plynárně, ale ta je nyní zavřená. Takže peletizační část nedává nyní moc smysl," uvedl Tomek. Zatím se odpad zpracovává do podoby tuhých alternativních paliv (TAP), které končí v pecích cementáren.

Skupina Sokolovská uhelná a SUAS Group podle Tomka stále cílí na to, aby její systém zpracování a využití odpadů byl nadále schopen zpracovat veškerý komunální odpad z Karlovarského kraje. "Je to ucelený řetězec, na němž se pracuje. Cílíme na to, abychom mohli získat komunální odpad, ale i průmyslový nebo stavební odpad pro další zpracování. Co se týká komunálního odpadu do úrovně TAPů, u něj jsme schopni si s ním poradit. Probíhají zkoušky dopravních cest na fluidním kotli v elektrárně Tisová, kde je možné jej přidávat do vsázky spolu i s biomasou,“ uvedl Tomek. Alternativou by mohl být malé zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), který by určité množství vytříděného komunálního odpadu také mohlo energeticky využívat.

Ve hře je pyrolýza i plazmatické zplyňování

V delším časovém horizontu je ale cílem nikoliv spalování odpadů, ale jejich recyklace a opakované využití. "Tím, že celá Evropa směřuje k minimalizaci spalování odpadu, tak budeme rádi, když část odpadů budeme schopni nejen vhodně separovat, ale hledáme i cestu, jak vytvořit cesty k pyrolýznímu zpracování a plazmovému zplyňování odpadu. To jsou technologie, které nyní sledujeme,“ uvedl Tomek.

Jenže podmínky třídění, ukládání nebo zpracování odpadu se v posledních letech mění velmi rychle. Není tak čas čekat na technologie příštích let, ale Sokolovská uhelná se chce prioritně soustředit na možnosti, které má už nyní k dispozici. Reálně by se řetězec třídění, energetického využití a dalšího zpracování měl vymyslet a začít uskutečňovat zhruba do dvou let, doufá předseda dozorčí rady největšího podniku v Karlovarském kraji.*

-čtk-

Foto: Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down